Mail : drsevilayzorlu@gmail.com    Tel : 0242 316 98 99Cinsel sapkınlıklar


Cetad Antalya Bölge Temsilcisi
Ziyaretci Defteri

Nezaket Dağcı

Hayatımda herşeyin yolunda gittiğini düşündüğüm bir dönemde ciddi bir alerjik  reaksiyon geçirdikten sonra durup bir kendime bakmaya başladım neredeyse ölümcül bir atak atlattım . Bunun psikolojik bir sorun olduğunu  anlayıp destek almaya karar verdim. Psikoterapi sürecinde kendimle başbaşa kalıp kendime bakma imkanı buldum , zaman zaman üzüldüm ağlayıp canımın yandığı çok oldu .Bunları değiştirmek kolay birşey değildi. Hayat bazen bize çok az seçenek sunuyor bazen yol ayrımında olduğunuzu hissediyorsunuz bu yol ayrımı çok sancılı oluyor. Sorunlar karşısında başedebilme beceriniz gelişiyor ve kabule geçiriyorsunuz herşeyi. Bazen akışına bırakıp hiç ummadığınız olumlu gelişmeler oluyor. Gelecek kaygısı taşımaktansa an ı yaşamayı seçiyorsunuz. Bu yolda bana desteğini hiç esirgemeyen Dr.Sevılay Hanıma minnet borçluyum.Herkes için farklı bir deneyim olumlu olarak psikoterapi seansları .16 ay önce tanıdığım doktorum şimdi hala hayatımda.Tedaviye her daim  devam ettiğim için değil onun varlığını hep hayatımda hissetmek istediğim için...

Hale ve Mehmet

Başlangıçta ağrılı cinsel ilişkimiz oluyordu. Daha sonra çocukların bakımları zor geldi. 5-6 aydır hiç cinsel ilişkimiz olmamıştı Kadın Doğum Uzmanına gittik sorun olmadığını söyledi. Cinsel terapi diye bir tedavi şekli olduğunu öğrendik. Kısa sürede sorunumuzu çözebildik . Çok teşekkür ediyoruz Sevilay Hanım a.

A.B.İ.B

İlk evlendiğimizde kadın doğum uzmanına gittik cialis diye bir ilaç önerdi ama faydasını göremedik . Daha sonra nereye giderek sorunumuzu çözebilecegımızı bilemedik.. Son bir umut Antalya’da Üroloji Doktoruna gittik. O bizi Sevilay Hanıma cinsel terapiye gönderdi .1 hafta içinde sorunumuzu çözdük.Sanki birbirimizi yeni tanıyor gibiyiz. Utanma, sıkılma suçluluk duygusu geçti.Sürekli birbirimizin gözlerinin içine bakmak istiyoruz. Birbirimizi yeniden keşfettik. Cinselliği hiç bilmiyormuşuz. Çok bilgisiz olduğumuzu anladık. Herşey için teşekkür ediyoruz.

H.N.C

Terapi sürecine sadece depresyon için başvurmuştuk.Ancak Sevilay Hanım aile olarak sorunlarımızı güven ve huzur içinde onunla paylaştık.Birbirimize karşı daha sıcak , yakın , ılımlı olduk. Aile olarak birbirimize daha fazla zaman ayırmaya başladık. Evde pozitif hava esmeye başladı.Aile oyunları oynamaya başladık. Hayatımızda hızla düzelme oldu, 3 seans gibi bir sürede beklentileri düşürmek konusunda kabul geliştirdik. Bir şeylerin sürdürülebilecek kadar düzeltilebileceğini gördük. Boşanmayı düşünürken, çocuklarımıza ve çevremize nasıl açıklayacağımızla ilgili kaygılanırken hayatımızda yeni bir sayfa açarak başlangıç yaptık.Çocuklarımız çok mutlu , pozitif oldu. Yataklarında yatıyolar, gece eskisi gibi kalkmıyolar. İnatlaşmaları da bitti. Herşey çok güzel , yardım ve destekleriniz için teşekkür ediyoruz.

V.A.N.T.

EVLİLİĞİMİZİN 6. AYINA GİRDİĞİMİZDE DAHA BİRLİKTE OLMAYI BAŞARAMAMIŞTIK.EŞİMDE KORKUDAN KAYNAKLANAN KASILMA,KENDİNİ GERİ ÇEKME,BENDE İSE ERKEN BOŞALMA,SERTLİĞİ KORUYAMAMA PROBLEMLERİ VARDI.CANIMIZI İYİCE SIKAN BU PROBLEMLERDEN DOLAYI CİNSEL İLİŞKİ ARTIK SAVAŞA DÖNMÜŞTÜ.BİRBİRİMİZE SIRTIMIZI DÖNÜM YATTIĞIMIZ GECELER ARTIK BİZİ İYİDEN İYİYE BUHRANA SOKTU.TIP FAKÜLTESİNDEN (ÜROLOJİ) YARDIM ALMAYA GİTTİĞİMİZDE TAMAMEN İLACA DAYALI SORUNUMUZA HAKİM OLMAYAN SÜREÇLERDEN GEÇTİK. EŞİM ARTIK YATAKTAN ÇIKMIYOR,SÜREKLİ UYUYOR,UMUTSUZLUKLA İYİCE SIKINTIYA GİRİYORDU.YOĞUN BİR ARAŞTIRMA SONUCUNDA SEVİLAY ZORLU YA GELMEYE KARAR VERDİK BU SORUN İÇİN TERAPİNİN GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI OLDUĞUNU GÖRDÜK. BİZ SEVİLAY HANIMIN VERDİĞİ ÖDEVLERİ YAPARKEN FARKINA VARMADAN SORUNUN ÇÖZÜMÜNE ULAŞTIK. ZANNETMEYİNKİ BU ÖDEVLERİ SORUNSUZCA HALLEDEBİLDİK. EŞİMİN AĞLAMA KRİZLERİ,UMUTSUZLUK YIKINTILARI,TARTIŞMALARIMIZ..TÜM BU SÜREÇLERİ ATLATAN HERKES İÇİN DİYECEĞİMİZ ŞUDUR Kİ; BU TEDAVİ SÜRECİNDE DR. SEVİLAY HANIMA GÜVENİN VE ÖDEVLERİNİZİ TAM YAPIN HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ İYİKİ VARSINIZ SEVİLAY HOCAM...

R.F.P

Evlenmeden önce böyle sorun yaşayacağımı hiç düşünmemiştim. İlk gecemiz hayal kırıklığı ile son bulmustu. Fazla zaman geçmeden bi K.D.D’na başvurduk. Doktor beni muayne etti ve hiçbir şeyim olmadığımı söyledi ama biz yinede birleşemiyorduk. Aynı doktora tekrar gittik doktor beni yine muayne etti ve eşime dönerek ‘’Bu kız vajinismus ise ben diplomamı yırtarım ‘’ dedi . Ama yinede bizde bir değişiklik yoktu . Aradan 1,5 yıl geçti . Bizim için çok zor zamanlardı . Ben artık bir çözüm yolu olduğuna inanmıyordum. Taki Sevilay Hanım’la karşılaşana kadar . İlk görüşmeden sonra inancım tekrar geri geldi . Sevilay Hanım’ın bize verdiği egzersizleri eksiksiz yaptık aslında bu dönem de zor geçti bazen başarısız olduk, üzüldük, inancımızı kaybettik ama benim kadar karamsar değildi. Benim her zor anımda beni tekrar ayağa kaldırdı . Herşey hemen kolayca olmayacak ama sakın pes etmeyin birbirinize her zaman destek çıkın. İyi ki Sevilay Hanımla karşılaştık kötü günlerimizin çok güzel günlere geçişini sağladı çok teşekkür ederiz Sevilay Hanım.

Ş.T.T

7 Yıllık bir beraberliğin sonucunda evlenebildik Böyle bir sıkıntı ile karşılaşacağımızı hiç düşünmemiştik çünkü bu süre içerisinde hep o ilk günü hayel etmiştik. Ancak … 3 yıllık evliliğimiz sürecisinde tam bir hayel kırıklığı yaşadık . İlk gün ve daha sonraki süreçte yaşanan tatsızlıklar hayatımızı çok farklı alanlarda etkiledi.. Bugün .. terapinin son günü ve biz problemimizi Sevilay Hanım sayesinde çözdük. Buraya gelmeden önce bu kadar kısa sürede ve kolaylıkla sorunu çözebileceğimizi hiç düşünmezdik..Güzel bir süreç geçirdik ,doktorumuza ve kendimize güvendik ve oldu.!! Bu sorun yüzünden yaşadığımız bireysel sıkıntılardan ve birbirimizi kırdığımız günlerden kurtulduk..! Bu süreçte bize güç veren doktorumuza ve bizi bekleme salonunda kapağı açık bekleyen bu deftere çok fazla çiftin bu sıkıntıyı yaşadığını bize anlattı ve birbirimizie çok teşekkür ediyoruz..Bebek istiyoruz.!

Not: Kesinlikle sizde çözebilirsiniz..

Ş.B.Ş

Evliliğimizin başından beri sorunumuz vardı . Kadın doğum Uzmanlarına gittik. Kas gevşeticiler , jeller kullandım. 1 yıl önce düzeleceğimi düşünerek kızlık zarımı aldırdım. Sorunumuzda hiçbir düzelme olmadı. Sorunumuzu kimseyle paylaşmadık. Bu kadar kısa sürede 1 seansta düzeleceğimi bilseydim bu kadar beklemezdim. Herşey için Sevilay Hanıma teşekkür ediyoruz.

Ş.Ş.F

Evlenmeden önce böyle bir rahatsızlıkla karşılaşacağım aklımın ucundan geçmezdi . İlk geceye kadar.. O an dünya başıma yıkıldı o günden sonra strestli ve ağlamaklı günlerim başladı ve hayatım kabusa dönüştü . Tam 7 sene boyunca devam etti . Bu konuda araştırma yaptık ve Sevilay Hanıma denk geldik.Buraya gelirken korkularım endişelerim vardı. Sanki hiç bu durumdan kurtulamayacağım gibi hissediyordum anladım ki yanılmışım .Çözümü en kolay olan rahatsızlıklardanmış ama ben 7 senemi boşa harcamışım. İyi ki Sevilay Hanıma gelmişiz ve kısa süre içinde bu sorunu aştık. Şuan çok mutluyuz . Hayata yeniden doğmuş gibiyim. Kelimelerle anlatamıyorum. Çok dua ettim bu sorundan kurtulmak için , Allah razı olsun Sevilay Hanımdan bizi bu durumdan kurtardığı için. Çok teşekkür ederiz. Size minnetarız SEVİLAY HANIM.

T.B.F

Başlangıçta ağrılı cinsel ilişkimiz oluyordu. Daha sonra çocukların bakımları zor geldi. 5-6 aydır hiç cinsel ilişkimiz olmamıştı Kadın Doğum Uzmanına gittik sorun olmadığını söyledi. Cinsel terapi diye bir tedavi şekli olduğunu öğrendik. Kısa sürede sorunumuzu çözebildik. Çok teşekkür ediyoruz Sevilay Hanıma.

G.T.H

İlk geceden itibaren sorunumuz vardı. Kadın Doğum Uzmanını deneyin dedi. Hocaya gittik psikolojik dedi eşim eve geç geliyordu, evde yalnız kalamaz oldum.

Tavsiye üzerine terapiye başladık, bu kadar kolay çözebileceğimizi bilseydik daha önce gelseydik diye çok düşündük. Gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor olmadığını gördük. Doktor Hanımın dediği her şeye uyduk ve ödevlerimizi tam yapınca kısa sürede düzeldik. Size minnetarız, teşekkürler..

M.A.L

Daha önce Kadın Uzmanına , 2seans Psikoloğa gittik. Haydar Dümene gitmeyi düşündük, çok pahalı diye gidemedik. Sorunu artık kabullenmeye başlamıştık. Aydınla gitmeyi düşündük 2 gün için 4 milyar isteyince vazgeçtik. 3 seans sonrasında ekonomik sıkıntılarımız ve ailevi sorunlarımız nedeniyle düzelecekken gelemedik. Sevilay Hanım bizi telefonla arayarak destek oldu , bizimle ilgilenmesinden etkilendik. Şu anda sorunumuzu çözdük herşey için çok teşekkür ediyoruz , sagolun , iyiki varsınız.

Ö.H.P

9 Yıldır erken boşalma sorunumuza bağlı ilişkimiz olumsuz etkilendi. 1 dakikadan daha fazla kontrol edemiyordum. Cinsel terapi sonunda sorunumuzu çözdük. Şimdi sevgi dolu bir ilişkimiz oldu, eskisi gibi tartışmıyoruz. Yardım almaktan çekinmeyin .Teşekkür ediyoruz.

M.U.F

İlk 1 yıl kendimiz çözebileceğimizi düşenerek doktora gitmedik. 6 ay Fakültedeki bir hocadan terapi aldık , sorunumuzu çözemedik . Sevilay Hanımı internetten tavsiye üzerine bularak Ispartadan geldik. 2 seansta sorunumuzu çözdük. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

M.Y.Ü

Yurtdışından balayı için geldik, böyle bir sorun olabileceğini hiç düşünmemiştik. Balayımızda bu sorunumuzu çözmemizde bize destek olduğu için Sevilay Hanıma teşekkür ediyoruz.

N.B.G

Sevilay Hanım’ı Yaşam Hastanesindeki Psikolog önerdi. Ailemizin çocuk baskısı vardı. 2 seansta sorunumuzu çözdük. Herşey için teşekkür ediyoruz.

N.F.L

Kadın Doğum Uzmanına başvurduğumuzda hiçbir sorunumuz olmadığını söyledi. Cinsel terapi eğitimi olan bir Psikiyatriste gitmemizi önerdi. Bu kadar kolay çözebileceğimizi düşünmüyorduk. Yardımlarınız için sağolun.

N.Y

Girer girmez ya da çok kısa sürede boşalmamı kontrol edemiyordum. Her seferinde tekrar olacak korkum vardı .Terapi teknikleriyle artık kendimi kontrol edebiliyorum . Teşekkür ederim.

N.N.C

Kadın Doğum Uzmanına başvurduk . Bizi Sevilay Hanıma yönlendirdi. Daha önce kendime bile dokunmazken önce kendime dokunabildim, kendimle barıştıktan sonra eşime de izin verebildiğimi gördüm. Şimdi sorunumuzu çözdük, yurtdışına yerleştik , herşey için çok teşekkür ediyoruz.

T.N.T

Bu kadar kısa sürede Sevilay Hanımı bulup tedavi olabildiğimiz için çok şanslıyız. Başlangıçta kendimiz çözebiliriz diye düşünerek denemeler yapmıştık, başarılı olamadık. Herşey için teşekkür ederiz, sağolun.

S.Z.D

2 Yıl önce Kadın Doğum Uzmanına başvurduk, bir sorun olmadığını söylediler. Kendimiz denemeler yaptık. Bugüne kadar bir düzelme olmadı. Cinsel terapi ile sorunumuzu bu kadar kolay çözebileceğimizi bilseydik daha önce gelirdik. Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Ş.N .Z

Evliliğimizin ilk yıllarında İstanbula Arşaluys Kayıra gitmiştik. Daha sonra uzak olduğu için tedaviye gidemedik. Bir yakınımızın tavsiyesi ile Antalyaya tedaviye geldik. Artık umudumuz kalmamıştı. Şimdi sorunumuzu çözdük herşey için teşekkür ediyoruz.

Y.Ş.Z

Başlangıçta Kadın Doğum Uzmanına gittik , bir sorun olmadığını öğrendik. Kremler ve kas gevşetici ilaçlar aldık sorunumuzu çözemedik. Tavsiye üzerine terapiye geldik . Teşekkür ediyoruz. Hiç çözemeyeceğimizi düşündüğümüz sorunumuzu çözebildik.

V.Ş.B

Kadın Doğum Uzmanına başvurduk bizi psikologa yönlendirdi. 6 aylık evliyken terapiye gittik.Bitkisel şuruplar kullandık faydası olmadı. En son başvurduğumuz K.Doğum Uzmanı bize Sevilay Hocamı tavsiye etti . Herşey için teşekkürler.

F.B.E

Başlangıçta egzersizleri hiç yapamayacağımı düşünmüştüm. Yapabildiğimi görünce çok mutlu oldum .Teşekkür ediyoruz.

A.E

2,5 Yıllık evliyiz. İlk evlendiğimizde bir sene boyunca kimseyle paylaşamadım. Bütün dünya başıma yıkılmış gibiydi . Hep içime attım..( Böyle şeyler paylaşılamıyor…!!!) Sonra 6 ay boyunca bir Psikiyatriste gittik Fakat bizi oyaladı çok fazla faydası olmadı veee Sevilay Hanım kurtarıcımız oldu .. İki seansta çözüldü problemimiz . Bütün dünya üstümdeydi . Hepsi üzerimden kalktı ve omuzlarımın hafifledğini hissettim. Artık daha rahatım… Daha mutluyuz… Sevilay Hanıma çok teşekkür ediyoruz. Dipsiz bir kuyunun içinden çıkardı ilişkimizi …

L.Ş.P

Sorunu kendimiz çözmeye çalıştık. Kadın Doğum Uzmanında muayne olamadım. Herşey çok güzelken böyle bir sorunumuz olacağını hiç düşünmemiştim. Denemelerimizdeki başarısızlıktan sonra isteksizliğimiz başladı. Birbirimizden uzaklaşmaya başladık. Küçük sorunlardan tartışır olduk. Son bir kez daha kadın doğum uzmanına gittiğimizde Psikiyatristin tedavi edebileceğini söyleyerek Sevilay Hanıma yönlendirdi bizi. Tedavi sürecindeki yardım ve desteğiniz için çok teşekkür ederiz.

F.B.T

Balayındayken Kadın Doğum Uzmanına gittik, bekleyin düzelir dedi. Daha sonra 4 aylık evliyken Devlet Hastanesinde Psikologa gitmeye başladık. 6-7 ay boyunca her hafta terapiye gittik. Terapiden sonraki ilk denemenizde şiddetli acı olunca bıraktık. Terapiye gittiğimiz halinde düzelemeyince çok ağladım. Cinsel terapiye başladıktan sonra çözümün detaylarda saklı olduğunu doktorumuz sayesinde öğrendik. Hayatımızı bize geri verdiğiniz için sağolun..

E.B

Evliliğimizin ilk 4 yılında vajinismus nedeniyle , iki psikolog ve K.Doğum Uzmanına terapiye gittik ,düzelmedi. Ankarada bir Kadın Uzmanın polikliğine gittik , oldukça hatır sayılır ödemeler yaptık. Sorunumuzu çözdüğümüzün rahatlığını yaşayamadım. Hep ağrılarım vardı. Sadece bir görüşmede öğrendiklerim ve Sevilay Hanımın önerileriyle şu an herşey yolunda. TEŞEKKÜR EDİYORUM.

C.T.T

Evliliğin başından bu yana sorunumuz vardı. Çözülmesi gereken bir sorun olduğunu bilmiyordum. İnternette bunun bir psikolojik sorun olduğunu ve tedavi edilebildiğini öğrenince terapiye geldik. Terapideki egzersizleri yaparken neden daha önce denemedik , birbirimizden ne kadar uzaklaşıp dokunmaz olmuşuz diye düşündük. Artık boşalmamı kontrol edebiliyorum. 2 dakikadan 24-25 dakikaya kadar uzatabiliyorum. Teşekkür Ediyoruz

C.O.C

2 Ay öncesine kadar kendimiz çözmeye çalıştık.Düzelmeyince Kadın Doğum Uzmanına gittik .Bize parmak çalışması önerdi ama sorunumuz çözülmedi . Geceleri diş gıcırdatmalarım başladı. En ufak sorunda eşime bağırır oldum . Gergin ve tahammülsüzüm. Cinsel terapisinin ayrı bir uzmanlık alanı olduğunu internetten öğrendik. Cinsel sorunumuzu çözünce diş gıcırdatmalarımda geçti. Ödevlerinizi düzenli yaparsanız düzelmemiz için hiçbir neden yok. Sevilay Hanıma teşekkür ediyoruz.

B.Y.L

Terapi sürecinde belirsizlikler kayboldukça , beynimdeki korkular kayboldu. Kitaplardan çok bilgilendik. Kısa sürede çözdüğümüz için çok mutluyuz. Destek ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

F.Ç.P

Sadece bilgilendirme ile ne kadar eğitimsiz olduğumuzu fark ederek kaygılarım azaldı. Beklide evliliğin başında böyle bir sorunla cinsel terapi almış olmamız bundan sonraki yaşamımız için büyük bir şans oldu. Teşekkür ediyoruz.

B.U

Boşalmamı kontrol edebilmek için hep aklımı başka yöne çekmeye çalışıyordum. Aslında yanlış yaptığımı terapide öğrendim. 3-5 dakika zor kontrol ederken şimdi 10-12 dakika kontrol edebiliyorum. Yardımlarınız için sağolun.

E.T.U

Tavsiye üzerine Sevilay Hanıma terapiye geldik. İlaç tedavisi ve terapiden fayda gördük . Yardımlarınız için teşekkür ederiz.:)

T.P.B

Sorunumuzu çözemeyeceğimizi, sadece bizim böyle bir sorunumuz olduğunu düşünüyorduk. Aile hekimimiz cinsel terapi diye bir tedavi olduğunu söyleyerek. Dr Hanıma yönlendirdi. 3 hafta gibi kısa bir sürede sonumuzu çözdük , teşekkür ediyoruz.

İ.A

Kadın doğum uzmanına başvurduk.Bizi Sevilay Hanıma yönlendirdi. 3 haftalık evli iken başladık seansımıza ve 3 seans sonra vajinismus probleminden kurtulduk. Kafaya takacak kadar bir şey olmadığını şimdi anlıyorum. Herkese bol şans .((: Sevilay Hanıma teşekkür ediyoruz.

A.B.L

Şu an okadar mutluyum ki her şeyi yazmak mutluluğumu herkesle paylaşmak istiyorum. Kara bir bulut vardı üzerimizde hep bizimle birlikteydi ewliliğimizin tadını hiç çıkaramadık aklımızda hep ne yapacağız nasıl çözebiliriz diye hep bu soru işareti vardı. 2 yıllık evli olmamıza rağmen , hiç ilişkimiz olmadı . Defalarca kadın doğum uzmanına gittik ama hiç sonuç alamadık.Bir gün psikologa gittik doktorumuz bize Sevilay Hanımı önerdi ama biz biraz ihmal ettik çünkü birinin duymasından korkuyorduk. Fakat aklımızın bir köşesinde kaldı şimdi kısmetmiş ne mutlu ki Sevilay Hanıma ulaştık ve çok kısa zamanda bu işi çözdük. Bu durumda inanmak ve azim çok önemli . Doktorumuz adını hayatımıza silinmeyen harflerle kazıdı. Sevilay Hanım size minnettarız hayatımız boyunca sizi unutmayacağız.

NOT: Bu süreçte eşimle birbirimize çok ama çok destek olduk bu da tedavide çok etkili oldu. HOCAM umudumuzu yitirmek üzereyken bize yetiştiniz şimdi yeni doğmuş bebek gibi hayatımızı baştan çizeceğiz .Hayatta hiç bir şey imkansız değişlmiş bunu da anlamış olduk.

T.F.Ş

Bir yıl 3 aylık evli, birbirine saygı ve aşkla bağlı bir çiftiz. Her şeyin yolunda gitmesi gibi hayellerle yola çıkıp , bu rahatsızlığın ortaya çıkışıyla o güzel yolculuğun başında tıkandık .

Bir çok doktora başvurduğumuz halde , talep edilen maddi miktarlar daha büyük travmalar yaratabiliyor insanda .Böylelikle insan kendince tedavi yöntemleri uyguluyor . Klasik hikaye zamana bırakalım, kendiliğinden olur gibi .. Fakat o zamanın hiç gelmediğini gelmeyeceğini görmek insanı daha büyük çıkmazlara sokuyor ve birbirine mecburen bağlı ve birbirini belirsizliklere bilmeyen bir zamana doğru giderek idare eden bir çift haline gelebiliyorsunuz.

Tedaviden başka yol yok dedik.En önemlisi inandık. Önce kendimize sonra birbirimize . Bu ilk adımdı ikinci adım ise doktorumuzun süreçle ilgili vereceği tüm ödev ve önerilere gerektiği önemi ,ciddiyeti gösterip uygulamaktır. Biz olumlu sonuca iki seanstan sonra ulaştık fakat doktorumuzun tavsiyesi üzerine 2 seans daha geldik. Sevilay Hanım birbirimize karşı olan saygımızın , sevgimizin önemini hayata karşı güçlü olunması gerektiğinde ve her şeyin insanın kendisinde bittiğini o güzel üslubu ve deneyimleriyle izah ederek yaşattı . Şimdi ,ruhumuzu iyileştirmeye devam ediyoruz. İnanın aşılmayacak bir sorun yok .. TEŞEKKÜRLER

F.B.C

1 yıllık evliyiz. Sevilay Hanıma gelmeden önce 3-4 ay önce kadın doğum uzmanına gittik bir sorun olmadığını psikolojik olduğunu söyledi ve Sevilay Hanımı tavsiye etti . Ama ben hala psikoloji ile düzelecek şey değil diye düşünüyordum eşimse zamana bırakmamız gerektiğini düşünüyordu . Beklemenin sonu olmayacağını anladık ve buraya geldik. Gerçekten Sevilay Hanıma çok teşekkür ediyorum 1 yıl boşuna bekleyip umutsuzluğa düşmüşüm söylediği her şeyi yaptım ve çok kolay oldu . Kafaya takacak , boşuna zaman harcayarak , bekleyecek bir şey yokmuş ortada . Benim gibi olan herkese bol şans diliyorum . Sevilay Hanıma çok teşekkür ediyorum .

R.S.R

Yukarıda yazdığım tarihde yaklaşık 3 aydır evliyiz .Sevilay Hanımla evliliğimizin 1. ayında tanıştık , kadın doğum uzmanın vajinismus teşhisi ve yönlendirmesiyle . Bizim en büyük şansımız zannediyorum erken teşhis olması ve evliliğimizin başlarında birbirimizi destekleyip sorunumuzu nasıl çözebiliriz anlayışı ile konuşup , Sevilay Hanımla buluşmamız oldu . Sağolsun kendisi en başta güleryüzlü ve içten tavriyla bizi çok iyi dinledi ve sorunumuza birtakım ev ödevleri , vidyolar kitap okuma ama her şeyden önce karşılıklı iletişim ile çözebileceğimize bizi inandırdı. 5 seans gibi kısa sürede tedavimiz sonuç verdi şuanda karşılıklı birbirine daha güvenli daha mutlu daha rahat bir çiftiz. Herşey için öncelikle güleryüzlü içtenliği, samimiyeti ve başarısı için Sevilay Hanıma çok teşekkür ediyoruz. Benim buradan çiftlere en büyük tavsiyem daha fazla geçikmeden sorunlarını çözüp kendilerine güvenmeleri olabilir.Teşekkürler ((:

B.F.H

Selamlar;4 aydır evliyiz ..Evliliğimizin 1.ayında vajina da yer alan acı ve ağrılar nedeniyle bir psikoloğa başvurma gereği duyduk. Jinekoloğumuzun tavsiyesi üzerine Sevilay Hanımla tanıştık ve bunun aslında acı ,ağrı olmadığını sadece kasların rahatlaması gerektiğini öğrendik. 6seans gibi kısa sürede verilen ev ödevleri, kitaplar gevşeme egzersizleri ve en önemlisi birbirimize olan aşk ile sorunumuzu çözdük. Önemli olan kendinize eşinize olan güveniniz, saygımız .. Sonra doktorunuza olan saygımız ve durmumu önemsememiz . Herkese ömür boyu mululuklar ve gülücükler diliyorum . Gülen yüzünüz solmasın..

B.G.T

Sorunumuzu çözmek için sadece bir seansta aldığımız bilgiler yeterli oldu . Herşey için teşekkür ederiz

B.I.H

Terapi sürecinde birçok şeyi bilmediğimizi fark ettik. Birbirimize karşı çok anlayışlı olsak da gerildiğimiz zamanlar oldu. Hayatta aşılamayacak hiçbir sorun yok, yeter ki gönülden isteyin.

A.İ

2,5 Yıllık evliliğimizde son tartışmamıza neden durumuzun ciddiyetinin farkında değildim. Eşimi çok sevmeme ve çok iyi bir ilişkimiz olmasına rağmen bir türlü başaramıyordum . Son nokta dediğim ve umutsuzluğa düştüğüm çok dönem oldu. Ağlayarak Sevilay Hanımı aradığımda oldu gerçekten istedikten sonra hayatta kararlı ilişkilerin çözemeyeceği hiçbirşey yok diye düşünüyorum. Sevilay Hanıma üstün deneyim ve bilgilerinden bizi faydalandırdığı için teşekkür ederim .

N.F.K

Sorunu çözmeye çalıştık ancak başaramadık. Profesyonel yardım almaya karar verdik. Terapi sürecinde kendi cinselliğimizi daha iyi tanımaya başladık. Birbirimize yakınlaştık. HERŞEY İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ .

Ç,İ,A

Yazıma başlamadan önce Sevilay Hanımın bize gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ederiz. Eşimle ilişkimiz üniversitede yıllarında başlamıştı. Yani birbirimizi severek ,anlaşarak tam 5 yıl önce evlendik. Sorunumuzu hep erteledik , bugün olmazsa yarın olur diye .. Çevremizdeki kimse bu sorunumuzu bilmiyordu .Tabi evleneli 5 yıl olunca çevremizdekiler sürekli bebek nezaman düşünüyorsunuz? Diye sorular soruyordu , yani baskı altındaydık. Geçen sene Ekim ayında Kuşadasında tedavi olmaya karar verdik, aslında eşim Antalyada tedavi imkanı varken neden Kuşadasına gidiyoruz diyordu.İnternette , evliliğimiz ilk yıllarında itibaren hep araştırma yaptım nerde tedavi olsak diye …fakat bir türlü cesaret edemedik, eşimle bile cinselliği konuşamazken doktora derdimizi nasıl anlatıcaktık. Kuşadasındaki doktor 3 gün gibi kısa bir sürede vajinismusun tedavasi olduğunu idda ediyordu , internetten sürekli başarı mailleri yolluyordu.Bende çok etkilendim, eşimi ikna ettim ve gittik . Fakat bu tedavi bize çok pahalıya mal oldu .Sevilay Hanıma verdiğimiz ücretin 5 katını verdik.Çok umutluyduk. 3günün sonunda ilk giriş gerçekleşti. Fakat rüya gibiydi, yani ikimiz de inanamadık . Mekanik bir girişti , hiçbir duygu olmadan yapmıştık. 2. denememizde başarasız olduk. Sonra olur diye üstünde durmadık ,evimize geldik, birkaç defa denedık fakat yine olmadı ,halbuki doktor hipnozla tedavinin kesin sonuç vereceğini söylemişti. Yani emeğimize ve paramıza yazık oldu.En önemlisi de başarısız tedavi ilişkimizede yansıdı aynı evin içerisinde iki kardeş gibi olmuştuk.Yok yere sürekli kavga ediyorduk .Aradan ay geçtikten sonra Sevilay Hanımdan randevu aldım. Sevilay Hanım çok farklı bır tedavi süreci uyguladı . Şu an okadar mutluyuz ki , evliliğimizin en güzel günlerini yaşıyoruz.Kavgalarımız azaldı, en önemliside 5. evlilik yıldönümüzde bu sorunu halletmiş bir şekilde girdik . Sevilay Hanım ilişkimizi canlandırdı , illaki cinsellik değil duygusal bakımdan birbirimize bağlandık.Tevadi sürecisince ev ödevleri, kitaplar çok işimize yaradı .4 seansta sonuca ulaştık .Tedavi boyunca hiç umudunuzu kaybetmeyin,Sevilay Hanıma güvenin , eşimle ofisten çıktığımızda bile kuş gibi hafifliyorduk. Keşke evliliğimizin ilk yıllarında vakit kaybetmeden Sevilay Hanıma gelseydik..Sevilay Hanıma yardımlarından dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz

H.R.O

1,5 Yıllık evliliyiz .Evlendiğimiz ilk günden bu yana sorunumuz devam ediyordu.Nereye başvuracağımızı bilmiyorduk.Açıkcası utanıyorduk.Bu hastalığın psikiyatri olduğunu ve cinsel terapiyle tedavi edilebileceğini geç öğrendik .Sevilay Hanımla tanıştıktan sonra hayatımızda çok şey değişti. En önemlisi kendimize özgüven geldi.3 seanslık bir terapi sonrası sorunumuzu çözdü.Bizi bu sitres ve büyük sorumlulukta kurtardı.Bize destek olan ve sorunumuzu çözen Sevilay Hanıma çok çok çok çok teşekkür ederiz.Allah razı olsun.

Başarıların devamını dileriz..Teşekkür ederiz ,yüzünüzden GÜLÜCÜKLER EKSİK OLMASIN

B.T.G

Terapi sürecinde cinsellik gündeme geldi.Daha önce hiç konuşamadığımızı fark ettik.

Birbirimizle daha yakınlaştık.Egzersizler sırasında zorlandığımız zamanlar olmadı değil. Ama hiç vazgeçmedik ve tedavinin işe yarayacağına bilimselliğine inanarak sorunumuzu çözdük .Desteğiniz için çokk teşekkür ederiz.

F.E

SEVİLAY HANIM, Sizinle tanıştığımız için çok memnum. Bu süreçte bizi travmatik tedavi yöntemlerinden ve hayal kırıklıklarından uzak tutabildiğiniz için size sonsuz teşekkürler…

Hayatımıza renk kattınız ,herşey gönlünüzce olsun ((:

G.B.T

Cinsel sorunumuz iletişim kopukluğu ikiside birbirini tetikliyordu.Kısa sürede yardım almaya karar verip gelmemiz bizim için oldukça olumlu oldu .Cinsellikle ilgili bilgi eksikliklerimizi fark edip düzeltmemiz bile sorunuzu çözmemizi sağladı.Teşekkür ediyoruz

N.A

Kapıdan adım attığımızda bu kadar zor sürecin iyi olarak sonuçlanabileceğini ne eşim nede ben tahmin edebilirdik.Evleneli 1 yıl olmuştu mart ayın da Sevilay Hanımla ranıştık ilk seanslarda ağlayan ben , son seanslarda gülümser halde durumu anlatır hale geldim. Haftanın beş günü ağlıyor 7 günü kavga ediyorduk .Şimdi düşününce ne kadar saçma geliyor .Kimseye anlatamadıklarımızı hatta kendimize itiraf edemediklerimizi güler yüzlü Sevilay Hanıma anlattık .Burayı okuyanlar size tavsiyemiz Sevilay Hanımın kendi exzersizleri yapın kavga etmeyin hayat ve yaşamak evlilik gerçekten güzel.Teşekkürler Sevilay Hanım..

Bebeğimle berabergörüşmek üzere umuduyla

S.Z

Geldiğimizde 2. günlük evliydik. İlk gecemizde sıkıntı yaşadık. Kimseye anlatmamaya karar verdik.Anatomik bir problem olabilir mi . eşimle önce Kadın Doğum Uzmanına gittik .Onun yönlendirmesiyle buraya geldik .Balayımız Sevilay Hanımın verdiği ödevlerle geçti. Süreç sıkıntılıydı hele de yeni bir çift için.Ancak ilerleme kaydedeceğimizi düşünerek buraya geldiğimiz gibi hayatımıza devam ede

MEHTAP-ERDAL

Bir yıllık evliyiz .İlk başlarda sorunumuzu anlayamadık.3-4 ay sonra sorunumuzu araştırıp internet üzerinden Sevilay Hanımla irtibat kurup randevu aldık ve tedavimize başladık

A.İ

Bu sorunu 5 yıldır yaşıyordum .Pek çok erkek arkadaşım olmasına ve uzun soluklu ilişkiler yaşamama rağmen birtürlü Çinsel ilişkiye giremiyordum.Bunun bana acı vereceğini düşünmekten kendimi alamıyordum. Sonunda yaptığım araştırmalar Dr. Sevilay Zorluya danışmam gerektiğini bana gösterdi. Sevilay Hanım ile yaptığımız seanslar kendimi ve cinselliğimi tanıyabilmek adına çok faydalı oldu . Şunu anladım ki geçmişten bugünümüze taşıdığımız hiçbir kötü hatıra hayatımızı mahvetmemeli. Toplumsal baskı ve cinsel mitlerle kalitesizleşen cinsel yaşamların düzelip normalleşebilmesi için başvurulabilecek en iyi adreslerden birisi Dr. Sevilay Zorludan başkası değil. Teşekkür Ederim..

N.Z

Evlenmeden önce böyle bir sorunumuzun olacağı , her ikimizinde aklına bile gelmedi.Herşey ilk gece ortaya çıktı .Başta ilk gece korkusu sanmıştık ama 1. aya girmemize rağmen evliliğimizin gerekliklerini yerine getiremedik.Sonunda bir sorunla karşılaştığımızı fark ettik.

Tavsiye üzerine Sevilay Hanımı duyduk ve geldik. Sevilay Hanımın bize telkinleriyle ve eşimin bana destek olmasıyla 1,5 -2 ay gibi sürede ödevlerimizi yine getirerek bu sorunu ortadan kaldırdık. Sevailay Hanımın yardımlarından dolayı . Teşekkürler… )

H.R.Ü

Evliliğimiz bitme aşamasındayken internetten araştırarak aile terapisi için şehir dışından uzaklardan geldik.İyiki geilmişiz boşanmayı düşünmüyoruz, çünkü evliliğimizi nikahamızı tazeleyerek sürdürmeye karar verdik . Bu bizim için yeni bir başlangıç olucak evliliğimizi kurtardık , Sevılay Hanıma minnettarız teşekkür ediyoruz , evliliğinizle ilgili sizlerde ümidinizi kesmeyin , hiçbir zaman geç değil…

F.R.S.S

6-7 ay Psikologa gittik ancak sorunumuzu çözememiştik. Aramızda çatışmalar başlamıştı. Artık hiç düzelemeyeceği mi düşünüyordum.Terapiye de gidiyorduk yinede sorunumuzu çözemiyorduk. İnternet ten araştırarak Antalya ya geldik. 2
seans gibi kısa bir sürede sorunumuzu çözdük. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

G.F.E

İlk defa 5 aylık evliyken Kadın Doğum Uzmanına gitmiştik. Herhangi bir sorun olmadığını denememizi olmazsa psikolojik yardım almamızı önerdi. Düzelme olmadı. Antalya ya geldiğimizde Kadın Doğum Uzmanı Cinsel Terapi ile düzeltebileceğimize söyleyerek bize Sevilay Hanım ı tavsiye etti. 3 hafta gibi kısa bir sürede haftalık terapi görüşmeleri ve önerileri uygulayarak sorunumuzu çözdük. Bu kadar kısa sürede neredeyse 1 yıllık sorunumuzun düzelebileceğini hiç düşünmezdik. Sonuçtan çok mutluyuz. Doğru adrestesiniz, umudunuzu kaybetmeyin..

Ş.B.Ş

3 Yıllık evliliğimde birçok kadın doğum uzmanına gittim.Hatta özel bir hastanede kızlık zarı operasyonu geçirdim. Sonuç olarak problemim devam etti. Durumun en son psikolojik olduğunu anladım.Çünkü başlarda psikolojik olduğuna inanmadığım için çok pişmanım. En son çaresizliğimde psikiyatri uzmanına gelmeye karar vermiştim. Bu da benim boşa geçen 3 yılıma neden oldu.
Sevilay Hanım a geldim sadece 1 seans sonra herşey değişti. Bir mucize olmuştu benim için şuanda çok mutluyum.Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Sevilay Hanım dan ALLAH Razı Olsun!

R.F.L

Sorunu hiç çözemeyeceğiz gibi geliyordu. Kaderim gibi düşünüyordum. Hiç bu aşamaya gelemeyeceğim diye düşünüyordum. Muayene olmadan nasıl olabilir? İnternet te okumuştum bu aslında vajinismus değil beyinismus diye düşünmüştüm. Terapi sürecinde zorlandığım da Sevilay Hanım ın arayarak destek olması motive etti. Doktorumuza teşekkür ediyoruz.

I.S.C

Sorunumuzdan dolayı aramızda sık sık sorun yaşamaya başlamıştık. Daha önce Kadın Doğum Uzmanına gittik. Kızlık zarını almayı önermişti. Maddi imkanlarımız kısıtlı olduğu için ameliyatı yaptıramadık. Şimdi iyi ki yaptırmamış-sız diyoruz.Eğer yapılsaydı hiçbir faydası olmayacakmış. Cinsellikle ilgili çok şey öğrendik. Şimdi çocuk sahibi olmayı düşünüyoruz . Teşekkür ediyoruz.

Gülcan .D

Zaman algısının durdugu , içeri adım attığım andan itibaren kendimi güvende , huzurlu bir ortamda hissettiğim ender mekanlardan biri Sevilay Hanımın muaynenesi . Sevilay Hanımla tanışmamız bana zaman ayrmayan devlet hastanesinde görev yapan rahatsızlığımı (Panik Atak ve Depresyonu) sadece ilaçlarla kontrol ettiğini hissettiğim , güvendiğim bir psikiyatrist refansı ile oldu. 10 yıldır ilaç kullanan biri olarak kendime sürekli şunu soruyordum. İlaç kullanırken iyiyim ancak ilacı bırakıcam derken tekrar rahatsızlanıyorum?10 senedir ilaç kullanmanın verdiği tecrübeye dayanarak şunu kesinlikle söyleyebilirim . İlaçlar hekimlerimizin önerisi ile elbette iyileşme sağlıyor ancak sizin rahatsızlığınıza neden olan sizi aşağıya çeken yanlış düşüncelerinizi değiştirir ve kalıcı olarak iyileşiyorsunuz..

Kalıcı olarak iyileşmek , huzurlu olmak istiyorsanız düşüncelerinizin OLUMLU yönde değişimini sağlamalısınız bu da ancak , bu konuda uzman bir terapist sayesinde mümkün. Terapi almaya başlayalı 5 hafta oldu 5 terapi sonunda kendimdeki değişimi hissetmeye başladım .Kendime olan güvenin attığını , beni paniğe sürüklüyen negatif düşüncelerimin değiştiğini hissediyorum. Gün geçtikçe daha iyi olucağımı umuyor ve düşünüyorum.

Gökçe Emre Eroğlu

Bazen küçük bir dert yada sorun bizi o kadar rahatsız ederki , hayatımızın her alanına yayılma başlar kanser gibi çevremle paylaşamadığım küçük sorunları Sevilay Hanımla paylaşmaya başladıktan sonra çözümün bende olduğunu anlamamı sağlaması çok uzun sürmedi.

A.İ

Hayatımın en kötü zamanında gelmiştim. Başkalarının yaşadığı şey lerin yaşadığıma inanamıyordum , eski halime dönüceğime ihtimal veremiyordum. Sevilay Hanım ancak hastanede iyileşiceğimi düşünüyordum o günlerimi hatırlamak bile istemiyorum. Şu an onları hiç yaşamamıs gibiyim , önce sevilay hanım sonrada ailemın büyük desteği ile her şeyi geride bıraktım.Doktoruma ömür boyu ailem ve ben minnet duyucam .Sadece doktor değil iyi bir arkadaş olarak yaklaştığı için çok teşekkür ederim iyiki gelmişim ,iyi ki tanımışım rahatsızlıklar başındayken gelmeyi herkese tavsiye ediyorum , tedavi bittikten sonrada her zaman sizi hatırlıcam ailenize mutluluklar SEVGİLER ((:

Yonca Atabey

Kapıdan girdiğim andan itibaren kendimi güvende hissettiğim ender yerlerden birinde 8 gün geçirdim ve ayrılma gününün geldiğine üzülüyorum . Ev sahibimiz DR. Sevilay Zorlu ve Transdil eğitimizi üstlenen Sayın Fatma Maviş Hanıma bana katkıları için çok teşekkür ediyorum .Hayatıma tam da zamanında girdiniz sizlerin yanında huzurlu hissediyorum . İngilizce dilini çoktandır gömdüğüm bir yerlerden çıkardım ve şimdi güvenli ve bilgilerim yenilenmiş bir halde bundan sonra hayatımda bana daha çok katkısı olacağını biliyorum . İyiki varsınız, tekrar herşey için teşekkürler ediyorum şimdilik hoşçakalın…Tekrar görüşmek ümidiyle.

Özgür Zengin

Eksiklik olduğunu tanıyınca anladım.Antalyada 13 yıl oldu .Antalya insanlara birtakım hediyeler verirken insandan daha fazlasını götüren, alan bir yer. İşte bu gibi durumlarda kapısını çalabileceğim bir insan.Sevgili Dr. Sevilay Zorlu. Tanıdığıma çok memnun oldum . İnsanlara verdiğin pozitif elektirik hiç bitmesin .Saçtığın ışık hiç tükenmesin . Allah , ihtiyac olan herkese yetebilecek kadar sana sabır, güç, sağlık versin. HİPNOZ ile İngilizce kursu için buradayım. İşe yaradı mı? Evet yaradı .Artık cümle kurabiliyor , anlayabiliyorum.Kendimi geliştirmem lazım çocuklar için Teşekkürler. İyi ki varsınız. Sevgi ve Özgürce Kalın .

HÜSEYİN ÖNEY

İyi ki buradayım.Çünkü doğru yerdeyim.Bunun önemi doğru zamanlamalardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.Hipnoz kursunu şimdi almış olmam dolayısıyla , değerini fazlasıyla anladım. Fazlasıyla faydalandım.Geçmişteki bütün deneyimlerimi de kullanarak , bu eğitimim sayesinde kendimi daha iyi tanıdım ve keşfettim. Bu aradan itibaren olmak istediğim Hüseyin ve olmak istediğim en iyi diş hekimi kapsamını daha nitelikli hale getireceğime inanıyorum.

Özellikle bilinçaltının gücünden faydalanma noktasında yaşamımda yeni başlangıçlar beni bekliyor .. Herkese teşekkürler :)

Ülkü Eken Bu kursun hayatımda birçok şeyi değiştireceğine yürekten inanıyorum. Bu değişimi o kadar çok istedim ki ama nasıl gerçekleştireceğimi bir türlü bilemiyordum.Sevilay Hanım öncelikle siz girdiniz hayatıma iyi ki sizi tanıdım, değişim sizinle başladı.
Bu öğrendiklerimin hayatımda bana ve çevreme faydalı olmasını çok istiyorum.Harika 7 gün için Alp Beye size yürekten teşekkür ediyorum. Sizi tanıdığım için hayatıma girdiğiniz için çok teşekkürler.

Leman Dokuzoğlu Çarşamba, 18 Eylül 2013

Uzun zamandır beklediğim ve kişisel anlamda hazırlamak için çaba sarfettiğim; hayatımın değişim kapısını araladınız.   Trnas ve değişim   semineri benim adıma, hazırlık evresinin sonu ve gerçekten değişimin başlangıcı. Hazırlık aşamasını, gerçekleştirme evresine ciddi bir itici güç. En azından benim için böyle gerçekleşti.
Alp Bey ve Sevilay Hanım a ve de grup arkadaşlarımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Betül Salı, 17 Eylül 2013

Öncelikle sizleri tanımak çok güzel, çok güzel bir deneyimdi, inş.. bu yolda ben ve arkadaşlarım ilerler ve yol katettiniz. Bu güzel ortamı ALLAH kısmet ettiği için rabbime de teşekkürler iyiki varsınız ve inş... bir uzun ömürler beraber oluruz..

Şerife Türkeri Salı, 17 Eylül 2013

Grup 1.kliği unvanını bana layık gördüğünüz için teşekkür ederim. Bu alanda grubun ve enerjimizin başarısı..Herkese çok teşekkür ederim. Tekrar görüşeceğimizi biliyorum.

Murat Dikmen Salı, 17 Eylül 2013

Hayatlarımızın kesiştiği bu noktada açtığınız yeni bir kapı, urzyon için kendim, çevrem ve hastalarım adına teşekkür ederim..

Özgür Sayın Salı, 17 Eylül 2013

Benim için farklı bir deneyim oldu.Hem kişisel gelişimim açısından hemde yeni birşeyler öğrenmem açısından çok faydalı oldu.Bundan sonra da bu deneyimi devam ettirip, geliştirip hayatımda ve sürekli bu uygulamayı düşünüyorum.
Bu kursu organize ettiğiniz için çok teşekkürler..

Ece Salı, 17 Eylül 2013

Çok uzun bir ömür yaşadım ve ömrümün en zor döneminde sizinle tanıştım. Kaybettiğim duygularımın kaybettiğimin benliğimin çok geç kalmadan sayenizde tekrar kazanmaya başladım. sizleri ve bu ortamı gerçekten çok sevdim.Kimseye anlatamadıklarımı anlattım. bunun içinde doğru yerde olduğumu hap hissettirdiniz bana.Bana kazandırdıklarınız için tekrar gülümsemeye başladığım için çok teşekkür ederim.Tekrara tekrar tekrar.......teşekkür ederim

F.B.Z. Çarşamba, 20 Şubat 2013

Son 1 yıldır evliliğimizde cinsellik gündemden çıkmıştı.Eşimin yanında çıplak duramıyordum.Küvete girene kadar iç çamaşırımı çıkaramıyordum.  çıplak durmayın melakeler sizi izliyor   sözü bilinçaltımda olabilir.Cinselliği kötü birşey gibi algılıyordum.Meme kanseri nedeniyle 3 yıl önce ameliyat olduktan sonra aynada çıplakken kendime bakamaz olmuştum.Cinsel terapi sürecinde eşimle yıllar sonra flört döneminde olmadığı kadar yakınlaşarak iletişimimiz arttı.Cinsellik tekrar hayatımızın gündemine geldi.Evliliklerinde sorun yaşayanlar yardım almaktan çekinmesinler.Terapi sayesinde evliliğimizin kurtulduğunu düşünüyoruzher çifte öneriyoruz.

Ş.O.B

Düğün gecesi tartışma çıkmasından çok etkilenmiştik.Evlendikten sonra 3.gün ağrılı bir cinsel ilişkimiz oldu.Kızlık zarının yırtılmasının çok acı vereceğini penisin vajina içine giremeyecek kadar büyük olduğunu ve penisin vajinaya girişinde çok fazla kanama olacağını düşünüyor ve çok korkuyordum.Ara ara denemelerimiz oldu.Evlendikten yaklaşık 1 yıl sonra plansız hamile kaldım.Normal doğum yaptım.K.doğum Uzmanı doğum sonrası genişleyerek herşeyin düzeleceğini söylerken beni geçiştirdiğini düşündüm.Hiçbir değişiklik olmadı.Başka bir K.Doğum Uzmanına gittim jel önerdi jeli sürerken canımın yanacağını düşündüğüm için kullanmadım.Son olarak çarenin Tıp Fakültesi K.Doğum bölümünde olacağını düşünerek başvurduğumuzda bizi Psikiyatriste yönlendirdiklerinde çok şaşırdık.Bu sorunun psikolojik olduğunu ve Cinsel Terapi diye bir psikoterapi olduğunu bilmiyorduk.Uzun zamandır evliliğimizi ve cinsel hayatımızı kabusa çeviren bu sorunumuzdan kurtulmamızda gösterdiği destek için DR.Sevilay Hanım a çok teşekkür ediyoruz.Sorunlarınızla ilgili yardım almaktan çekinmemenizi öneriyoruz.

A.B.L

Şu an o kadar mutluyum ki herşeyi yazmak mutluluğumu herkesle paylaşmak istiyorum.Kara bir bulut vardı üzerimizde hep bizle birlikteydi evliliğimizin tadını hiç çıkaramadık aklımızda hep ne yapcaz nasıl çözebiliriz diye soru işaretleri vardı.2 yıllık evli olmamıza rağmen hiç ilişkimiz olmadı.Defalarca kadın doğum uzmanlarına gittik ama hiç sonuç alamadık.Bir gün psikoloğa gittik doktorumuz bize Sevilay Hanım ı önerdi ama biz biraz ihmal ettik çünkü birinin duymasından korkuyorduk.Fakat aklımızın bir köşesinde kaldı şimdi kısmetmiş ne mutlu ki Sevilay hanım a ulaştık ve çok kısa zamanda bu işi çözdük bu durumda inanmak ve azim çok önemli doktorumuz adını hayatımıza silinmeyen harflerle kazıdı.
Sevilay Hanım size minnettarız hayatımız boyunca sizi hiç unutmayacağız.
Not:Bu süreçte eşimle birbirimize çok ama çok destek olduk buda tedavide çok etkili oldu.
Hocam umudumuzu yitirmek üzereyken bize yetiştiniz şimdi yeni doğmuş bebek gibi hayatımızı baştan çizeceğiz.
Hayatta hiç birşey imkansız değilmiş bunuda anlamış olduk.

I.F.Ş

1 yıl 3 aylık evli birbirine saygı ve aşkla bağlı bir çiftiz.Herşey in yolunda gitmesi gibi hayallerle yola çıkıp bu rahatsızlığın ortaya çıkışıyla o güzel yolculuğun başında tıkandık.Bu sorunun yol açtığı başka başka sorunlar da eşlik etti
TIKANDIK.Bir çok doktora başvurduğumuz halde talep edilen maddi miktarlar daha büyük travmalar yaratabiliyor insanda.Böylelikle insan kendince tedavi yöntemleri uyguluyor.Klasik hikaye   zamana bırakalım kendiliğinden olur   gibi...
Fakat o zaman ın hiç gelmediğini ve gelmeyeceğini görmek insanı daha büyük çıkmazlara sokuyor ve birbirine   mecburen bağlı   ve birbirini belirsizliklere bilinmeyen bir zamana doğru giderek   idare eden   bir çift haline gelebiliyorsunuz.  Tedaviden başka yol yok   dedik.En önemlisi İNANDIK.Önce kendimize sonra birbirimize.Bu ilk adımdı.İkinci adım ise doktorunuzun süreçle ilgili vereceği tüm ödev ve önerilere gerektiği önemi ciddiyeti gösterip uygulamaktır.Biz olumlu sonuca 2.seanstan sonra ulaştık fakat doktorumuz Sevilay Hanım ın tavsiyesi üzerine 2 seans daha geldik Sevilay hanım birbirimize karşı olan saygımızın sevgimizin önemini hayata karşı güçlü olunması gerektiğini ve her şeyin insanın kendisinde bittiğini bize o güzel üslubu ve deneyimleriyle izah ederek yaşattı şimdi ruhumuzu iyileştirmeye devam ediyoruz.İnanın aşılamayacak bir sorun yok.

F.B.C.

1 yıllık evliyiz Sevilay Hanım a gelmeden 3-4 ay kadar önce kadın doğum uzmanına gittik bir sorunum olmadığını psikolojik olduğunu söyledi ve Sevilay Hanım ı tavsiye etti.Ama ben hala psikiyatr ile düzelecek birşey değildir diye düşünüyordum eşimse zamana bırakmamız gerektiğini kendiliğinden düzeleceğini düşünüyordu.Beklemenin sonu olmayacağını anladık ve buraya geldik.Gerçekten Sevilay Hanım a çok teşekkür ediyorum 1 yıl boşuna bekleyip umutsuzluğa düşmüşüm söylediği herşeyi yaptım ve çok kolay oldu.Kafaya takacak boşuna zaman harcayacak bekleyecek birşey yokmuş oratada benim gibi olan herkese bol şans diliyorum Sevilay Hanım a çok teşekkür ediyorum.

R.S.R

Sevilay hanımla evliliğimizin 1.ayında tanıştık kadın doğum uzmanının Vajinismus teşhisi ve yönlendirmesiyle.Bizim en büyük şansımız zannediyorum erken teşhis olması ve evliliğimizin başlarında birbirmizi destekleyip sorunumuzu nasıl çözebiliriz anlayışı ile konuşup Sevilay Hanım ile buluşmamız oldu.Sağolsun kendisi en başta güleryüzlü ve içten tavırlarıyla bizi çok iyi dinledi ve sorunumuza bir takım ev ödevleri videolar kitap okuma ama herşeyden önce karşılıklı iletişim ile çözebileceğimize bizi inandırdı.5 seans gibi kısa bir sürede tedavimiz sonuç verdi şuanda karşılıklı birbirine daha güvenli daha mutlu daha rahat bir çiftiz.Herşey için öncelikle güleryüzlü içtenliği samimiyeti ve başarısı için Sevilay Hanım a çok teşekkür ederiz.Benim buradan çiftlere en büyük tavsiyem dahada fazla gecikmeden sorunlarını çözüp kendilerine güvenmeleri olabilir.
Teşekkürler.

B.F.H

4 aydır evliyiz...
Evliliğimiin 1.ayında vajinada yer alan acı ve ağrılar nedeniyle bir jinekoloğa başvurma gereği duyduk.Jinekoloğumuzun tavsiyesi üzerine Sevilay Hanım ile tanıştık ve bunun aslında acı ağrı olmadığını sadece kasların rahatlaması gerektiğini öğrendik.6 seans gibi kısa bir sürede verilen ev ödevleri kitaplar gevşeme egzersizleri ve en önemlisi birbirimize olan aşk ile sorunumuzu çözdük.
Önemli olan kendinize ve eşinize olan güveniniz saygınız sonra doktorunuza olan saygınız ve durumu önemsemeniz.
Herkese ömür boyu mutluluklar ve gülücükler diliyorum.
Gülen yüzünüz solmasın...

H.K

Merhaba ben 10 yıldır PA rahatsızlığından dolayı hep ilaç kullandım.Fakat hiç kendimi iyi hissedemedim. En son çok rahatsızlandım artık dışarı çıkmıyor, oğluma bakamıyor ve daha doğrusu yaşamak bile istemiyordum.Eşim internet sayfasından Sevilay Hanımı buldum ve biz hemen gittik okadar iyi bir doktorduki ben kendimi iyi hissettim beni çok rahatlattı dışarı çıkabiliyorum, insanlarla konuşabiliyorum .En önemlisi kendime güvenim geldi .Ben önemliyim artık.İnsanların karşısında durabilirim.Bu anlatılmaz duygu.Yıllardır boşu boşuna ilaç kullanmışım.Herşey daha güzel olacak eminim bundan .Sevilay Hanımı iyiki tanımışım çok mutluyum.Allah herkesin karşısına Sevilay Hanım gibi birisini çıkartsın.Onu çok seviyorum.

V.F

Sevilay Hanımla olmak bence çok büyük bir ayrıcalık.Okadar güzel bir enerjisi varki . Hiç konuşmasa bile yaydığı enerji bana iyi geliyor.Bugün banahipnoz yaptı .Kendimi dahaiyi hissettim .Onun benım yanımda olması bana güven veriyor . Hayatımdaki prüzleri daha rahat çözeceğime inanıyorum.

E.K.

yaklaşık 8 yıl önce çarpıntı baş dönmesi uyuşma hissiyle birlikte gelen bulunduğum ortamdan kaçma isteğiyle psikiyatriste gittim.PA teşhisiyle ilaç başladım.8 yıldı devamlı olarak çeşitli ilaçlar kullanıyorum.Ama ne iyiyim nede kötü.başta ki kadar yoğun belirtiler yaşamasamda yine de çok rahat hissetmiyorum kendimi.En son geçen yıl annemin kanser olmasından sonra iyice tetiklendi.Yalnız başıma evden dışarı çıkamaz hale gelmiştim.Antalya da gitmediğim terapist kalmamıştı.Ankaraya Oftelya Thomas denen şarlatana bile gittim.İnternet sayfasında 1 günde PA son diye bir yazı görünce hemen randevu aldım ve büyük bir ümitle gittimfakat hiç bir işe yaramadı .En son yine internetten Sevilay Hanım ın ismini gördüm.Sanırım terapistinizi sevmek iyileşmenin yarısını oluşturuyor.daha ilk terapiden rahatlamış olarak çıktığımı hatırlıyorum verdiği ila da çok işe yaradı.8 yıldır uğraştığım ve hayatımı mahveden durum Sevilay Hanım ile iyiye doğru gidiyor.Söylediği herşeyi yapıyorum.Kafama takılan birşey olunca hemen telefon açıyorum.İnanılmaz hastasıyla yakından ilgilenen bir terapist.Siz onun sadece randevu alıp geldiğinizde hastası değilsiniz sizinle her an ilgileniyor.Bu çok önemliydi benim için.Benim şifam burnumun ucundaymış.Ankara ya kadar boşuna gitmişim.Fakat diyorum ki demekki zaman bu zamanmış.İyiki tanımışım sizi artık dışarı tk başıma çıkabiliyorum.Ufak tefek şeyler kaldı ama eminim onlarda zamanla geçecek.Bu noktaya çok hızlı geldim çünkü.Annemin dediği gibi   Allah o Sevilay  dan razı olsun  ))

G.G.

Ben buraya geldğimde neredeyse tüm dünyadan kopmuştum.12 yıllım evliliğimin 7-8 yılında zaman zaman olduğu gibi yine dayak yemiş ancak bu sefer ölesiye dövülmüştüm.Özgüvenim yerle bir iki çocuğumla ne yapacağımı bilmez halde terkedilmiş hakkı yenmiş ve intiharın eşiğine gelmiştim.
Sevgili doktorum Sevilay Hanım 6 aylık terapimin sonunda beni kendime getirdi.Gerçekten minnettarım...
Artık huzurluyum , mutluyum.Kendi kararlarımı verebiliyor ve uygulayabiliyorum.Size çok teşekkür ederim herşey için şimdi hayatıma bu yeni hayatıma baştan başlıyorum.Umutla sevgiyle inançla kendimi üzmeden kendimle anlaşarak hayatımı kurtardınız.Sevgiler....

A.S.

Karmakarışık duygularla düşüncelerle geldim ilk başta buraya.Doğru yer mi doğru tedavi şekli mi diye düşünceler içindeydim.Aslında biraz da biliyordum doğru tedavinin bu olduğunu bir uzman desteği olduğunu.İlk haftalar biraz zorlandım ama bırakmamakta kararlıydım çünkü ; yıllardır takıntılarımla yapamadıklarımla yapmak istediklerimle mücadele etmeye çalıştım.Hep yarım yamalak oldu.Bu artık tam bir tedavi olmalıydı benim için.Artık bu sıkıntıları yol kenarına atıp onlarsız devam etmek istiyordum yoluma.Şimdi çok daha iyiyim evliliğimde daha güzel tedavim devam ediyor halen.Bitince derin bir oh çekmek istiyorum.Daha yolun başında sayılırım ama Sevilay Hanım a destekleri ve özverisi için şimdiden teşekkür ediyorum.Bir gün sırtımda ki bütün yükleri bırakmış ve çok mutlu ayrılacağımı biliyorum.Teşekkürler....

Ş.E.

Buraya gelmeden önce kendime her konuda güvenim azdı,ama şimdi her konuda kendime güvenim var.Hayata karşı bakışım insanlara karşı bakışım çok değişti.Sevilay Hanım ı bir doktor olarak değil bir arkadaş bir dost bir mucize olarak görüyorum.Hayatımın 14 yılı boşu boşuna geçmiş Sevilay Hanım ın sayesinde hayatıma bir ışık girdi çocuklarımla kocamla çok mutluyum bugüne kadar o kadar çok hediye aldım ki ama en güzeli Sevilay hanım ın bana öğrettiği bana verdiği yeni hayatım yeni sevgi yeni dünyam.
Teşekkür ederim Sevilay Hanım beni baştan yarattığınız için.

I.B.

Psikoterapi sürecine başlamadan önce dikkatimi toparlayamıyordum.Geçmişe geleceğe odaklanamıyordum.Haketmeyen insanlara gereksiz değer veriyordum.Arkadaşlıklarımda veren taraf ben oluyordum.
Terapi süresince hazırlandığım sınava daha iyi konsantre olabildim.İlişkilerimde nerede hata yaptığımı anlayabildim.
Aslında benim bu durumumdan çevremdekiler çok hoşnut olmadılar.Sevilay Hanım la görüşmelerimiz sonunda kişisel gelişimimde çok büyük yol katettiğimi düşünüyorum.

C.D.

Herşeyin ne kadar zor olacağını hastalıkla tanışmamla başından belliydi.Manik depresifle yaşamaya başlamamla zaten farklı olan dünyam gerçekten gitgide uzaklaşıyor ve benim bile anlayamayacağım belki de yılla sonra anlamlandırabileceğim bir hal alıyordu.Bütün bunları ilk depresyon atağım haber vermişti.Başlangıç tam olarak şöyleydi;neşeli bir günde sevimli bir beste dinlerken etrafın kararıp eylemsiz ve durağan bir hal alması gibi.Herşey kasvetli ve anlamsızdı hareket etmiyor gibiydi insanlarda dahil.Ben beynimdeki kısır döngüde labirentten çıkmaya çalışan fare gibi dönüp duruyor canımı alev alev yakan bir acı çekiyordum.Tam olarak depresyondaydım bu durum bir süre sürdü.Kendimde değildim gerçeklikten kopmuş beynimin içinde dönüyordum.Fakat bu sadece başlangıçtı,bunu depresyonu izleyen 10 seneden sonra anlayacaktım.Geçen senelerden sonra şimdi dönüp bakıyorumda o çok zor sandığım başlangıç ne kadar da kolaymış.Depresyondan sonra bir dönem düzeldim.Fakat sonra peşimi yıllarca bırakmayacak mani atağı beni pençesiyle savundu.Haftalarca uyumadım konuştum hareket ettim.Beynim çok hızlanmıştı çok hızlı düşünüyordum yine gerçeklikten tamamen kopmuştum.Doktorlara gidiyor ve şaşkın bir biçimde çare arıyorduk.Ben tamamıyle düzelemiyordum.Ben düzelemedikçe de biz sürekli doktor değiştirme hatasına düşüyorduk.Bazı dönemler depresyon artıyordu ama genelde mani dönemleri şiddetliydi.Bu dönemlerde ben enerjisi tavana fırlamış biyonik birine dönüşüyordum sanki.Beynim hiç olmadığı kadar hızlı çalışıyor bağlantılar kuruyordu.Hiç uyumuyor günlerce uykusuz enerjik yaşıyordum.Bunlarla yani depresyon ve mani dönemleri ile barışmaya çalışarak tam 10 sene geçirdim.Ailem hep yanımda oldu ve bu zorlu savaşta bana en büyük desteği verdiler ve tabii eşim.Dlagalanmaların hala olduğu fakat daha iyi olduğum bir dönemde eşimle evlendim.Evliliğim boyunca da ataklar sürdü biz hala doğru tedaviyi bulamamıştık.Yine bir atak anında beynim hızlanmıştı yolda koşarcasına yürüyordum eşimi aradım gelip beni aldı ve biz yana yakıla doktor aramaya başladık yolda tabelaları okuya okuya giderken Sevilay Zorlu nun tabelasını gördük ve arabadan inip alel acele yukarı çıktık Sevilay hanım bizi odasına aldı bize umut olmuştu artık o son şansımızdı ona güvenmek zorundaydık.Gerçekten Sevilay Hanım benim sansım oldu.Onun muayenehanesine gittiğimiz günden beri ben çok iyiyim artık huzurlu güvenli ve rahat hissediyorum.Ataklarım gelmiyor Sevilay Hanım a bir psikiyatr olarak çok güveniyorum.Çünkü tedavisi çok başarılı bir biçimde sonuç verdi.Şu anda onda gördüğüm takdir ettiğim şey onun işine ve hastalarına karşı olan duyarlılığı ve kendini adamışlığı.Onunla tanıştığım için çok şanslıyım.Benim için elinden geleni yapıyor.Tüm insancıllığı ile benim için endişeleniyor.
Teşekkür Ederim.

N.Y.

Gerçekten nasıl başlayacağımı bilmiyorum,sadece bu deftere yazacaklarım ofisinize gelmeden öneceki halim.
Yaşamımda ki varolan güneşin ışığından yoksun,yaşamımda ki var olan güneşin sıcaklığından yoksun.Bir ben ve hiçkimsem.Duygu yoğunluğunda kalabalığın içinde yalnız olan tek ba

VİDEOLAR

CİNSEL SORUN YAŞAYAN ÇİFTLER

CETAD ETİK KURALLAR

Haberler & Duyurular
 • NELER CİNSEL İSTİSMARA GİRER?

   

   

  Prof. Dr. Burcu Özbaran: Bir erişkinin cinsel isteklerinin doyumu için nesne olarak çocuğu kullanması çocuğa yönelik cinsel istismar kapsamına girer. Temas içermeyen cinsel istismar yani taciz; teşhircilik, pornografik görüntüler gösterme ya da pornografik konuşmalar biçiminde olabilir. Temas içeren cinsel istismar yani cinsel saldırı ise dokunma, sürtünme, oral-genital yaklaşmalar, anal-vajinal penetrasyon gibi cinsel eylemler içerir.

  Doç. Dr. Gül Karaçetin: Türk Ceza Kanunu’na göre erişkinlere yönelik cinsel suçtan söz edebilmek için ‘rızanın olmaması’ gerekirken çocuklar söz konusu olduğunda ‘rıza’ aranmaz. Çünkü çocuklar cinsel amaçlı davranışların ayırdında olmaz. Bu sebeple çocuklara yönelik tüm cinsel davranışlarda çocukların boyun eğdikleri kabul edilir.
  Cinsel istismar uygulayanların yüzde 85’i çocukların güvendikleri kişilerden çıkıyor.

   

  2) ‘BENİM ÇOCUĞUMUN BAŞINA GELMEZ’ DEMEYİN
  SADECE KIZ ÇOCUKLARI MI CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALIR?


  Prof. Dr. Cahide Aydın: Erkek cinsiyette olmak kişiyi cinsel istismardan muaf tutmaz. ‘Benim çocuğumun başına gelmez’ demeyin.

  Prof. Dr. Salih Zoroğlu: Temas içeren cinsel taciz sıklığı kızlarda üçte bir, erkeklerde dörtte bir oranındadır. Temas içermeyen türler eklendiğinde oran, kızlar için yüzde 60’a, erkekler için yüzde 35’e yükselir.

  3) HER KESİMDEN, HER MESLEK GRUBUNDAN OLABİLİR
  HERKES ‘POTANSİYEL TACİZCİ’ MİDİR?


  Prof. Dr. Burcu Özbaran: Çocuğun çevresindeki herkesi potansiyel istismarcı olarak görmek doğru değil. Öte yandan, bunu yapan kişilerin, her sosyoekonomik-sosyokültürel kesimden gelebileceği, herhangi bir meslek grubundan olabileceği de bilinmeli. Çok düşük bir oranda, kadınlar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar örnekleri de vardır.
  4) CİNSEL İÇERİKLİ SÖZLERDEN ŞÜPHELENİN
  NE GÖRÜRSEM ŞÜPHELENMELİYİM?


  Prof. Dr. Cahide Aydın: Bedeninde olağandışı izler, tekrarlayan enfeksiyonlar, akıntılar, ağrılar ve duygu-davranış değişimleri varsa bunların nedenleri araştırılmalı.

  Prof. Dr. Halis Dokgöz: Cinsel içerikli ifadeler kullanıyorsa mutlaka kaynağı sorgulanmalı. Çocuk eğer bir cinsel eylemden bahsediyorsa bunun gerçek olmama olasılığı yok denecek kadar azdır.

  Doç. Dr. Gül Karaçetin: 10 yaşından küçük çocuklarda; yaşına uygun olmayan cinsel bilgiye sahip olma, resimlerinde, oyunlarında ve davranışlarında cinsel içerikli temaların olması, sık ve ortalık yerde yapılan mastürbasyon durumunda aileler şüphelenmelidir.Daha önceleri yalnız kalabilen çocuğun yalnız kalmaktan korkması, uyku sorunları, belli bir cinsiyetteki tanıdıklardan korkma, ateş yakma, hayvanlara kötü davranma ve kendini yaralama istismar sonrası belirtilerdir. Tuvalet alışkanlığını kazanmış bir çocuğun idrar ve gayta kaçırması durumunda da mutlaka doktora başvurulmalı. 10 yaşından büyük çocuklarda ise ani başlayan depresyon, sosyal geri çekilme, yeme bozuklukları, kaçıp gitme davranışı, sürekli tetikte olma durumu, belirli yerlere gitmekten kaçınma, aşırı suçluluk, madde kullanımı, suça yönelme, kendini yaralayıcı davranışlar ve intihar durumunda cinsel istismarla ilgili şüphe duyulabilir.
  5) KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN BİLGİLENDİRİN
  YA İSTİSMARA EVDE UĞRUYORSA?

  Prof. Dr. Burcu Özbaran: Çocuğun kendini güvende hissedeceği yegâne yer olan evde istismarın varlığı durumunda temel güven duygusu derinden sarsılır. Anne-babanın bu konudaki yaklaşımı, dikkatli ve bilinçli olmak olmalıdır. Çocuğun cinsel istismar hakkında yaşına uygun biçimde bilgilendirilmesi gerekir. Evdeki istismar durumunda yapılacak ilk şey, onu istismarın tekrarından korumak olmalıdır.
  6) CİNSEL ORGANLARA İSİM TAKMAYIN
  ONA BU KONUYU NASIL ANLATMALIYIM?


  Prof. Dr. Burcu Özbaran: Hiçbir koşulda, kimsenin ‘özel bölgeleri’ne dokunmaması gerektiği, bu konuyla ilgili oyun ya da sır diye bir şeyin olamayacağı, onu rahatsız eden bir durumla karşılaştığında çığlık atması, hızlıca oradan uzaklaşması ve hemen büyüklerine haber vermesi gerektiği öğretilmeli. Daha ileri yaşlarda cinsellikle ilgili doğru bilgiler verilmeli, cinsel istismar yaklaşımını fark etme ve büyüklerden saklamama vurgulanmalıdır. Bu bilgiler özellikle ergenlik dönemindeki çocuklara öğüt gibi sunulmamalıdır.Doç. Dr. Gül Karaçetin: ‘İyi dokunma’ ve ‘kötü dokunma’ ayrımı, nerelerde çıplak, nerelerde giyinik olunabileceği anlatılmalı. Cinsel organlara isim takılmayıp biyolojik isimleri kullanması da çocuklarının bunları söylerken utanmamasını sağlar.

  7) KONTROL EDİCİ DEĞİL, DESTEKLEYİCİ OLUN 
  AKRANLARININ CİNSEL İSTİSMARINDAN NASIL KORURUM?


  Prof. Dr. Burcu Özbaran: Kimlerle arkadaşlık ettiğini bilin. Sizden bir şey gizlemeye gerek duymayacağı bir ortam ve güven dolu bir ilişki yaratın. Özellikle gençlik döneminde bağımsız olmak isteyecektir. Bu onu riskli durumlara sürükleyebilir. Önceden yaratılmış güven ilişkisi, aşırı kontrol edici değil, destekleyici bir tutum bu durumda koruyucu olur.

  Prof. Dr. Salih Zoroğlu: 15 yaş altı gruplarda ‘flörtle cinsellik’ ve ‘cinsellikle cinsel taciz’ arasındaki mesafe çok kısadır. Bu yaşlara has duygu yoğunluğu ve dürtü kontrolünün yetersiz oluşu birçok çocuk ve gencin tacizci ya da kurban konumuna düşmesine neden olur. Cinsel eylemlerin sonuçları konusunda eğitim çok önemlidir.
  8) ANLATTIĞI HER ŞEYİ ÖNEMSEYİN 
  ONU OKULDAYKEN NASIL KORURUM?

  Prof. Dr. Cahide Aydın: Onunla okulu hakkında sohbet etmek gerekir. Anlattığı her şey önemsenmelidir.

  Doç. Dr. Gül Karaçetin: Teneffüslerde okul sınırları dışına çıkmaması, uzak ve ıssız yerlere, boş binalara gitmemesi, okula giderken tenha yerleri tercih etmemesi, yabancıların birtakım vaatlerle onu bir yerlere götürmesine izin vermemesi gerektiği anlatılmalıdır. 
  Temas içeren cinsel taciz sıklığı kızlarda üçte bir, erkeklerde dörtte bir oranındadır.


  9) BU KONUYU SÜREKLİGÜNDEMDE TUTMAYIN 
  ONU BİLGİLENDİRİRKEN AŞIRI KORKUTMAMAYI NASIL BAŞARACAĞIM?

  Prof. Dr. Neslihan İnal Emiroğlu: Çocuğun insanlara güvensiz olması da sorunlar getirir. Çocuğunuzu eğitip önlemler aldıktan sonra konuyu sürekli gündemde tutmayın.
  % 10: Reşit olana kadar cinsel istismarla karşılaşan çocukların -kız ve erkek- yüzdesi


  10) BAĞIRABİLECEĞİNİ HATIRLATIN 
  TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA, DERSHANEDE, SİNEMADA, KAFEDE, AVM’DE, SPOR SALONUNDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

  Doç. Dr. Gül Karaçetin: Her yerde dikkat etmesi gereken şeylere ek olarak; tuvalet kapısını kilitlemesi, ortam tenhalaştığında yalnız kalmaması hatırlatılabilir. Toplu taşımada onu rahatsız eden bir şey olduğunda şoförden ve diğer yolculardan yardım istemek, camı açarak bağırmak gibi seçenekleri olduğu anlatılabilir.
  11) İSTİSMAR BAŞKA SICAK İLİŞKİ BAŞKA 
  CİNSEL İSTİSMARA YAKLAŞIM TOPLUMA GÖRE DEĞİŞİR Mİ? AMERİKA’DA EN UFAK DOKUNUŞ TACİZ SAYILABİLİRKEN, BİZDE ‘GÖSTER AMCALARA’ DİYE BİR ŞEY VAR...


  Prof. Dr. Burcu Özbaran: Evet, Amerika’da bir çocuğa dokunmak daha düşünülerek yapılacak bir eylem. Bizdeki ise daha dokunarak sevmeye dayalı bir kültür. Ancak istismarla sıcak aile ilişkilerini karıştırmamalı.

  Prof. Dr. Salih Zoroğlu: Ülkemizde cahillik ve kabalık kaynaklı birçok davranışı kültürün doğal bir parçası gibi değerlendiriliyor. ‘Göster amcana...’ tarzında cereyan eden kültürsüzlük örneği davranışlar engellenmeli.


  12) OLAYI MUTLAKA ADLİ BİRİMLERE İLETİN
  CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞINI ANLADIĞIMDA İLK NE YAPMALIYIM?

  Prof.Dr. Halis Dokgöz: İlk şey, bunu ciddiye almak. Sorunu çözmek için onu ortaya koymak gerekir. İkincisi; adli birimlere iletmek. Üçüncüsü de, çocuğun rehabilitasyonunu sağlanmak.
  KİMLERE SORDUK?

  Prof. Dr. Burcu Özbaran - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

  Prof. Dr. Cahide Aydın - Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

  Doç. Dr. Gül Karaçetin - Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu, Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Kurulu Üyesi

  Prof. Dr. Halis Dokgöz - Mersin Üniversitesi Çocuk Koruma ve Araştırma Merkezi Müdürü

  Prof. Dr. Neslihan İnal Emiroğlu - Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Genel Sekreteri, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

  Prof. Dr. Salih Zoroğlu - İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı, Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu Üyesi

 • NEFRET SUÇU MAĞDURU TRANS BİREYLERİ ANMA GÜNÜ

  Kişinin kendi bedensel cinsiyetinden hoşnut olmaması, karşı cinsin bedenine sahip olma ve toplumda karşı cinsten birisi olarak kabul görme isteği, bu isteğin yaşamın her alanında sürekli olması ve buna cinsiyet kimliği sıkıntısının eşlik etmesine transseksüalite denilmektedir. Cinsiyet kimliğimiz, yani bedenimizi ve benliğimizi bir cinsiyet üzerinde algılayaşımız, seçim yaparak karar verebileceğimiz, dolayısı ile değiştirebileceğimiz bir özellik değildir. Cinsiyet kimliği, kişinin öznel kimliğinin bir parçası olduğu için transseksüellik de tam zamanlı, yaşamın özel ve kamusal alanlarını kapsayan, bir kimlik ve varoluş biçimidir. Herhangi bir kişinin cinsiyet kimliğini veya cinsel yönelimini gizleyerek sağlıklı bir yaşam sürebilmesi gerçekçi değildir.

  Transseksüalite bir ruh hastalığı değil, bedensel cinsiyet ile cinsiyet kimliği arasında bir uyumsuzluk durumudur. Transseksüel bireyler, toplumun genelleştirdiği cinsiyet normlarına uymadıkları için kimlikleri yok sayılmakta, aileleri ve sosyal çevreleri tarafından da ayrımcılığa maruz kalmakta, sözel veya fiziksel olarak taciz edilmekte, kısacası cinsel kimlikleri nedeniyle psikolojik ve fiziksel istismara uğramaktadırlar. Kişinin yaşamının tüm evrelerine yayılan ve toplumun herhangi bir kesiminden gelebilecek bu ayrımcı tutumlar ve bunların yaratacağı travmatik etki kaçınılmaz olarak bireyin ruh sağlığını da etkilemektedir.

  Ergenlik döneminde aile içinde başlayan ayrımcılık, evden atılma ya da ev hapsi gibi baskılar, eğitim kurumlarında da devam etmekte, pek çok trans birey olmadıkları bir kimlikte görülme ve tanınma zorunluluğu nedeniyle eğitimlerine devam edememektedir. Erişkin yaşamlarında bu ve benzeri nedenlerle genellikle vasıfsız işlerde çalışmak zorunda bırakılan trans bireyler, cinsel kimliklerini gizleyebilmek için çoğunlukla sigortasız çalışmakta, gizlemedikleri takdirde iş yerinde yıldırma gibi kötü muamelelere ve işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Erkek feminenliğinin dışa vurulmasına karşı sosyal yasakların daha katı olması nedeniyle, trans kadınlar trans erkeklerden daha sık ve daha ciddi boyutta ayrımcılık ve şiddette maruz kalmakta, çalışma hayatından dışlanmakta, bir kısmi geçimini zorunlu seks işçiliği yaparak sağlayabilmektedir.

  Toplumsal hayatın her alanında travmatize edilen, yok sayılan trans bireyler, pek çok devlet hastanesinde cinsiyet dönüşümü sürecinde hormon ve cerrahi tedavileri için genel sağlık sigortalarından yararlanamamakta, trans bireylerin ihtiyaç duydukları bakım hizmetleri konusunda psikiyatri, endokrinoloji, üroloji, jinekoloji ve tedavi sonrasında izlemlerini yapacak aile hekimliği alanlarında yeterli donanıma sahip uzman personelin kısıtlı olması gibi nedenlerle sağlık hizmetlerine erişim konusunda da zorluk yaşamakta ve hak ihlallerine maruz kalmaktadırlar. Biyoloji ve Tıbbın Uygulanması Bakımından İnsan Hakları ve İnsan Haysiyetinin Korunması Sözleşmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun adıyla ve 5013 Kanun numarası ve 03.12.2003 tarihinde kabul edilmiş, 20 Nisan 2004 tarih ve 25439 sayılı Resmi Gazete"de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Sözleşmenin 1. Madde’sinde Bu sözleşmede tüm insanların haysiyetini ve kimliğini koruyacak; biyoloji ve tıbbın uygulanmasında, ayrım yapmadan herkese, bütünlüklerine ve diğer hak ve temel hürriyetlerine saygı gösterilmesini güvence altına alacaklardır ifadesi; İnsanın Üstünlüğü tanımlayan 2. Madde’de insanın menfaatleri ve refahı, bilim veya toplumun saf menfaatlerinin üstünde tutulacaktır ifadesi; Sağlık Hizmetlerine Erişimde Adalet’i tanımlayan 3. Madde’sinde ise Taraflar, sağlık gereksinimleri ve mevcut kaynakları dikkate alarak, kendi yasal yetkileri dahilinde, uygun nitelikteki sağlık hizmetlerinden adil bir şekilde yararlanılmasını sağlayacak uygun tedbirleri alacaklardır ifadesi bulunmaktadır. TBMM tarafından onaylanmış bu evrensel ilkelere rağmen uygulamada ve mevzuatta trans bireylere yönelik ayrımcılık sürmektedir.

  Trans bireylerin maruz kaldıkları ayrımcılık ve insan hakları ihlallerinde nefret söyleminin rolü önemlidir, bunun uç noktası olarak nefret cinayetleri son sekiz yılda Türkiye’de 36 trans bireyin hayatını hedef almıştır. 2013 Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İhlalleri İzleme Raporu"nda medyaya yansıyan 4 nefret cinayeti, 1 tecavüz, 10 nefret saldırısı (ikisi ateşli silahla, ikisi kesici aletle), 1 linç girişimi, 1 kundaklama, 1 kaçırma vakası yaşandığı, ayrıca İstanbul’da polis operasyonuyla 15 trans bireyin evlerinin kapıları kırılarak gözaltına alındığı belirtilmiştir. Faillerin yakalandığı nefret cinayetlerinin çoğunda ise sanıklar haksız tahrik indirimi talebinde bulunmuş, bir kısmının cezasında bu nedenle iyileştirme yapılmıştır.

  Bilimsel hiçbir geçerliliği olmadığı, Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği tarafından gerekçeleriyle defalarca vurgulanmasına rağmen, Türk Medeni Kanunu 40. Madde"de yer alan bir kişinin cinsiyet geçişi ameliyatı olabilmesi için üreme yeteneğinden kalıcı olarak yoksun olması gerekir şeklindeki şart ile trans bireylerin temel insan haklarından biri, yasal olarak ihlal edilmektedir.

  Günümüzde toplumsal yargıları etkileyen ve dönüştürme gücü olan en önemli kaynaklardan birini medya oluşturmaktadır. Medyada trans bireylere yönelik marjinal yaftalamaların engellenmesi ve doğru bilgilendirmenin yapılması, hem geleneksel cinsel kimlik normlarının esnekleşmesine ve transseksüalitenin toplum gözünde normalleşmesine, hem  kendini tanıma ve adlandırma sürecinde olan ve yardım arayan trans bireylerin içselleştirdikleri olumsuz yaftalarla kendilerinden utanmalarını engellemeye, hatta doğru tedavi merkezlerine yönlenmelerine yardımcı olacaktır. 

  Yasal düzlemde trans bireyler için hak ihlali olan fertilite şartının kalkması, nefret söylemlerinin ve suçlarının haksız tahrik indirimleri ile ödüllendirilmesi yerine cezaların ağırlaştırılarak caydırıcılık kazanması, sağlık alanında trans bireylerin ihtiyaçlarını sağlayabilecek yeterlilikte trans pozitif sağlık hizmet alanlarının desteklenmesi, trans bireylerin eşit vatandaşlık haklarına sahip olmaları ve devlet temelli ayrımcılığa son verilmesi için ilk adım olmalıdır.

  Trans bireylerin yaşadıkları toplumsal, hukuksal ve politik ayrımcılık sadece psikiyatrinin değil sosyal bilimlerin de konusudur. Bu konuda yapılabilecek çok disiplinli çalışmaların, transseksüel bireylerin sorunlarına çözüm bulunmasında ve transfobinin ortadan kaldırılmasında rehber olacağını düşünüyoruz. Bu amaçla 20 Kasım trans bireylere yönelik nefret suçunu anma gününde yaşamın bir çok alanında süren ama özellikle trans bireylerin sağlık hakkının kullanmada yaşadıkları ayrımcılık ve insan hakkı ihlallerine  kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz.

   

  CETAD  (Cinsel Eğitim Tedavi Araştırma Derneği)

  Uzm.Dr. Sevilay ZORLU

  Psikiyatrist &  Psikoterapist

  CETAD Antalya Bölge Temsilcisi

  www.antalyaterapipsikiyatri.com

  www.antalyacinselterapi.com

  Şirinyalı Mh. İsmet Gökşen Cad.

  1528 S. Şahbaz Apt. K:2 D:5

  Tel: 0 (242) 316 98 99

  facebook.com/antalyaterapipsikiyatri

  twitter.com/DrSevilayZorlu

   

   

 • PEMBE KARETTA(HOMOFOBİ TRANSFOBİ AYRIMCILIK FARKINDALIK SEMİNERİ )

  25-26.10.2014 

  HOMOFOBİ TRANSFOBİ AYRIMCILIK FARKINDALIK SEMİNERİ 

  1.GÜN

  10:00 -10:30 AÇILIŞ - TANITIM

  10:30-12:00 HOMOFOBİ SUNUM ANLATIM
  KONUŞMACI: PSİKİYATRİST PSİKOTERAPİST UZM. DR. SEVİLAY ZORLU

  12:00 -13:30 ARA

  13:30- 15:30 TRANSFOBİ SUNUM ANLATIM
  KONUŞMACI: PSİKOLOJİK DANIŞMAN FATMA ARIK

  15:30 -16:00 ÇAY, KAHVE ARASI

  16:00 -17:30 ATÖLYE (PROJE) ÇALIŞMASI

  ( HOMOFOBİ TRANSFOBİ AYRIMCILIĞA UĞRAYAN BİREYLERİN
  TOPLUMSAL SÜRECE DÂHİL EDİLEBİLMESİ 
  DIŞLANMA VE ETİKETLENMEYE MARUZ KALMADA
  KAPSAYICI SOSYAL İÇERME NASIL OLABİLİR)

  17:30 -17:40 KAPANIŞ

  2 GÜN

  14:00 -15:45 AYRIMCILIK SUNUM ANLATIM
  KONUŞMACI: AVUKAT AHMET ÇEVİK

  15:45-16:00 ÇAY KAHVE ARASI

  16:15-17:00 YAPILAN ATÖLYE (PROJE) ÇALIŞMASININ DEĞERLENDİRİLMESİ
  SÖYLEŞİ
  FORM DOLDURMA (PROJE HAKKINDA DEĞERLENDİRME)

  17:00-17:15 KAPANIŞ

 • YAŞLILIKTA PERFORMANS VE TERKEDİLME TEDİRGİNLİĞİ

  YAŞLILIKTA PERFORMANS VE TERKEDİLME TEDİRGİNLİĞİ

  Orta yaş dönemine yaklaşan kadın biyolojik olarak cinsel beceri açısından erkeğe göre daha avantajlı. Çünkü, erkeklerde yaşla birlikte uyarılma azalırken, kadınlarda orgazm olma becerileri artar.

  Menopoz korkusuyla bir çok kadın bu dönemde cinsellikten kaçınıyor.Bedende oluşan bir dizi değişiklik –sıcak basması, çarpıntı, cilt kuruluğu,kalp ritm bozuklukları, mide sorunları, kabızlık, kemik yoğunluğunda azalma, kas ağrıları gibi- arasında cinsel organlarda da değişiklikler yaşanıyor. Vajinal kuruluk, vajina çevresinde kaşıntı, idrar miktar ve çıkışında değişiklik gibi…

  Menopoz devresinde cinsel uyarılmada azalma olabileceğine, ancak cinsel istek üzerinde olumsuz bir etkisinin söz konusu olmadığına dikkat çeken uzmanlar, üreme riskinin ortadan kalkmış olmasının cinselliğin daha korkusuz yaşanması gibi bir avantaj sunduğunu vurguluyorlar.

  Sosyo kültürel nedenlerle genç erişkinlikten itibaren cinsel aktiviteden uzak durmayı yeğleyen kadınlar için menopoz sonrası dönem cinsel kaçınmaları kolaylaştırıyor, bir ölçüde meşrulaştırıyor. Erkeğin yaşadığı uyarılma azlığı gibi sorunlar sonucunda cinsel isteksizlik yaşayan kadın, menopozu cinsel yaşamdan uzaklaşmak için bir fırsat olarak görüyor.

  Erkekte uyarılmaya bağlı sorunlar, özellikle sertleşme ile ilgili kaygılar ve cinsel kaçınmalar kadının cinsel yaşamını da etkiliyor. Sonuçta, cinsellik her iki taraf açısından da kaygı verici bir etkinliğe dönüşebiliyor. Çiftlerden birisinin yapıcı yaklaşımı, yaşlanmaya bağlı bu tür sorunları kolayca çözebiliyor.

  Bu dönemde, yaşlanan kadının genç bir kadın için terk edileceği kaygısının da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Ancak, yaşlanan erkeğin cinsel performans kapasitesi doğal olarak azalırken, genç veya yaşlı olsun kadının cinsel potansiyeli ömürlerinin sonuna kadar sürüyor.

  YAŞLILIK, KADININ CİNSEL İSTEĞİNİ AZALTMIYOR

  Cinsellik özellikle kadınlar için eşlerine duydukları yakınlık ve sevginin bir sonucu olduğundan, eşlerinden yaşlandıkça yeterince ilgi ve sevgi göremeyen

  kadın kırılıyor. Bu kırgınlık onu cinsel açıdan soğumaya götürürken, gönül rahatlığı ile kendini “emekli” edebiliyor.

  Oysa, erkekler için cinsellik daha çok haz odaklı olduğundan, eskisinden daha az da olsa, yaşlanmakta olan erkek hala cinselliği talep ediyor. Hatta, farklı arayışlarla azalan kapasitesi nedeniyle kaygılarını gidermeye çalışıyor. Kendinden uzaklaşan bir eş olduğunda da yeni ve daha genç bir eş arayışına girebiliyor.Uzmanlar, kadının böyle bir potansiyel kaybı söz konusu olmadığı için erkeği anlamasının aslında hiç kolay olmadığına dikkat çekiyorlar.

  Kendini cinsel görevlerden “emekli” eden kadının yaşlılığını birlikte refah içinde geçireceği yeni bir eş bulma ihtimali de oldukça düşük. Dolayısıyla, yaşlanmayı bir tehdit olarak yaşayan kadınlar, yaşlanmamak için yapabildikleri tüm kozmetik yatırımları kendilerine yapıyorlar. Oysa, kadınların bu dönemde asıl ihtiyacı, kendileriyle birlikte yaşlanan eşleriyle birlikte cinsel hazzı keşfe çıkmaları.

  Bu dönemde erkekler, “yeni ilaçların” desteği ile kapasitelerini yeniden yükseltebiliyorlar. Oysa, çoğul orgazm kapasitesini hiçbir yaşta yitirmeyen kadının bir kadın viagrasına ihtiyacı yok.

   

  CETAD  (Cinsel Eğitim Tedavi Araştırma Derneği)

  Uzm.Dr. Sevilay ZORLU

  Psikiyatrist &  Psikoterapist

  CETAD Antalya Bölge Temsilcisi

  www.antalyaterapipsikiyatri.com

  www.antalyacinselterapi.com

  Şirinyalı Mh. İsmet Gökşen Cad.

  1528 S. Şahbaz Apt. K:2 D:5

  Tel: 0 (242) 316 98 99

  facebook.com/antalyaterapipsikiyatri

  twitter.com/DrSevilayZorlu

 • YAŞLILIKTA CİNSEL YAŞAMI ETKİLEYEN 12 MİT

  YAŞLILIKTA CİNSEL YAŞAMI ETKİLEYEN 12 MİT

  1. HEM ERKEKLER HEM KADINLAR İÇİN YAŞLANDIKLARINDA CİNSELLİĞİN KALİTESİ AZALIR:

  YANLIŞ

  Cinsel yanıtlar 50’sinden sonra kötüleşmez sadece farklılaşır. Ereksiyonlar,

  20’li yaşlarda olduğu kadar sert olmayabilir. Ancak sertleşme süresi daha uzun olabilir. Daha az olan bu sertleşme de partneri uyarmak için yeterli olabilir. Hatta, cinsel gerilimin daha yavaş oluşmasından hoşlanabilir ve ayrıca cinsel birleşmede eşini orgazma ulaştırmak için zamanı kullanabilir.  Orta yaşı geçmiş erkekler, penis başına uygulanan friksiyon ötesinde,geniş bir alanda bedenine dokunulmaktan ve bedenin uyarılmasından zevk alabilir.

  Kadınlar çoğu kez 30’lu yaşları biraz geçinceye dek cinselliği başlatmaktan

  hoşlanmazlar. Yaşlandıklarında kadınların cinsellik açısından kendilerine güvenleri artar. Cinsel birleşmeden daha fazla zevk alırlar. 30’lu yaşların sonlarından veya 40’lı yaşların başlarından başlayarak bir kadının hormonal dengesinde bir sapma, vajinanın ıslanmasında artma olur ve orgazm  yeteneği artar.

  Erkekler ve kadınlar 50’lerine geldiklerinde cinsellik açısından kendilerine güvendikleri gibi duygusal açıdan da olgunlaşırlar. Bu olgunluk kadın ve erkeğin birbirleriyle daha yakın ilişkide bulunmalarına yol açar. Yıllar geçtikçe cinselliğin kalitesi kesinlikle artar ve ulaştığı yüksek düzeyde kalır.

  2. ŞAYET BİR KADINDA VAJİNADA YETERİ KADAR ISLANMA OLMAMIŞSA VEYA BİR ERKEKTE HEMEN SERTLEŞME OLUŞMAMIŞSA KADIN VEYA ERKEKTE CİNSEL

  İSTEKSİZLİK VARDIR: YANLIŞ

  Bu tamamen yanlıştır. Yetersiz ıslanma hormonal değişikliğin bir

  sonucudur, cinsel istek eksikliği değildir. Bu durum jellerle veya hormon

  içeren kremlerle veya HRT ile düzeltilebilir.

  Yaşlı erkeklerde cinsel arzu her zaman hemen bir sertleşmeye dönüşemez.

  Bazı erkekler bütün beden boyunca cinsel arzuyu hissederler. Cinsel arzuları sadece penisleriyle sınırlı değildir.

  3. SERTLEŞME SORUNLARI KAÇINILMAZDIR VE TIBBİ MÜDAHALE OLMADIKÇA DÜZELMEZ:YANLIş

  Çoğu kez erkekler doğal fizyolojik değişikliklerle sertleşme sorununu karıştırabilirler. Yeteri kadar penisleri sertleşmez, çünkü 20 yaşında değillerdir. Bir sertleşme oluşmadığında veya sertleşmeyi sürdüremediğinde aşırı tepki gösterirler. 40 yaş civarına kadar hemen hemen her erkek bir sertleşme sorunu yaşayabilir ve bir çokları gereksiz korkuya kapılır. Bu gereksiz korkular daha fazla sertleşme sorunlarına neden olur, sağlıklı, fiziksel ve cinsel açıdan aktif erkekler sertleşmelerini tıbbi müdahale olmadan tüm yaşlılık döneminde sürdürebilir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü 65 yaş üzerinde erkeklerin sadece yüzde15-25’inde ileri derecede sertleşme sorunu olduğunu bildirmiştir. Bunların çoğunun da nedeni kullandıkları ilaçlar, tıbbi hastalıklardır.

   4. KADINDA CİNSEL İSTEK MENOPOZU TAKİBEN DRAMATİK ŞEKİLDE AZALIR: YANLIŞ

  Bazı kadınlarda menopozu takiben cinsel arzuda belirgin azalma görülür.50 yaş üzeri kadınlarda yapılan araştırmaya göre, kadınların yüzde 72’den fazlasının cinsel arzu azalması dahil, cinsel yaşamlarıyla ilgili herhangi bir şikayetleri yoktu. Kadınlar menopozu takiben sevişme ile daha az ilgileniyorlarsa, nedenleri hormonal dengesizlik veya olumsuz düşüncelerdir. Her ikisi de kolaylıkla halledilir. Ayrıca herhangi bir yaştaki cinsel istek başka birçok faktörle etkilenir: sağlık, ilişki sorunları ve ilişkiler dışında birçok stres faktörleri gibi. 

  5. BİR ERKEK BİR KEZ KARISI TARAFINDAN UYARILMAMIŞSA, EŞİYLE BÜYÜK SEVİŞME SORUNLARI OLACAKTIR: YANLIŞ

  40 yaşından itibaren bir erkekte bir sertleşme oluşturmak için penisi doğrudan doğruya uyarmak gerekir. Orta yaşta bir sevişme sorunu varsa, neden yaşlanan vücut görünümünden çok ilişkilerdeki çatışmalardan kaynaklanabilir.Erkekler, kadınlarla psikolojik olarak daha fazla uyum içinde olurlarsa duygularını, cinsel anlatım yollarını ortaya koyarlar. Gençliklerinde yaşamadıkları derecede cinselliği yaşarlar, duygularını içlerinde saklamaktan ziyade ifade ettiklerinde daha tutkulu ve ihtiraslı olurlar.

  6. ERKEKLER CİNSELLİK AÇISINDAN 15-20 YAŞLARINDA EN YÜKSEK NOKTAYA ULAŞIRLAR:YANLIŞ

  Bu sertleşmeler yaşlılık dönemlerine oranla daha serttirler. Şayet inselperformansa sadece hızlı ve sert sertleşmelerle karar verilirse en yüksek

  nokta gerçekten gençlikte olur.

  Ancak cinselliği daha geniş sözcüklerle anlatırsak bir erkek iyi bir aşık olma,

  boşalma kontrolü ve farklı yollarla partnerini memnun etme yeteneğini yaş

  ilerledikçe kazanır.

  7. KADINLAR CİNSELLİK AÇISINDAN EN YÜKSEK NOKTAYA OTUZLARINDA ULAŞIRLAR:YANLIŞ

  Birçok kadın için, cinsellik otuzlarında en iyi durumdadır. Fakat kadınların cinselliğe yanıtları birçok kişinin yanlış şekilde inandıkları gibi 30’lu yaşlardan sonra bir plato oluşturup daha sonra azalmaz. Kadınların vücutları ile artmış uyumları ve sevişmede kendine olan güvenleri 30’lu yaşlardan sonra artmaya devam eder. Bir kadının orgazm kapasitesi bir çok kez orgazm olabilme yeteneği dahil olmak üzere yaşla azalmaz.

  8. GENÇLİK DÖNEMLERİNDE ORGAZMLAR ÇOK DAHA YOĞUN OLUR: YANLIŞ

  Birçoğumuz cinselliğin sadece gençliğe özgü olduğuna, o dönemde daha güzel olduğuna inanırız. Bu inanışın doğal sonucu olarak cinsellik gençler tarafından daha yoğun şekilde yaşanır. Bu inanış doğru değildir. Kadınlar çoğu kez orgazmları 40 yaşından sonra daha yoğun yaşadıklarını ifade ederler. Erkekler boşalma güçlerinin orta yaşta gençlik dönemlerinde olduğu gibi kuvvetli olmadığını fark ederlerken, tüm cinsel organlar dahil bedenin diğer bölümlerinde de daha yaygın orgazm hissederler. Sadece penis başı orgazmı yaşamazlar.

  9. KALP VE DİĞER FİZİKSEL SORUNLARI OLAN ERKEKLER VE KADINLARIN CİNSEL^AKTİVİTEDEN KAÇINMALARI GEREKİR: YANLIŞ

  Boston New England Deaconess Hastanesi’nde 1600 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, cinsel ilişki sırasında bir kalp krizi geçirme riskinin, kabaca sabahleyin yataktan kalkma sırasında olabilecek bir kalp krizi riskine eşit olduğu saptanmıştır. National Institute of Aging’in direktörünün (Dr. Robert Butler) açıklamasına  göre, cinsel birleşme sırasında kalp krizi tüm koroner ölümlerin yüzde birinden daha azdır. Bunların yüzde 70’i de evlilik dışı ilişkilerde ve ilişkide stresin yüksek olduğu durumlarda görülür.Cinsel aktivite herkes için gerçekten çok iyi bir şeydir. Sevişmenin birçok fiziksel ve psikolojik yararları vardır. Stresi azaltmaktan, depresyonu önlemeye kadar.

  10. CİNSEL İLİŞKİNİN ORGAZM İLE SONLANMASI GEREKİR: YANLIŞ

  Hem erkekler, hem de kadınlar orgazm ile sonuçlanmayan sevişmeyi doyurucu bulurlar. Bazen çiftler yorgun olabilir veya acele işleri vardır.Öpüşmek, okşamak, sarılmak da isterler. Orgazm her zaman ulaşılması gereken bir hedef değildir. Gerçekten yaşlı aşıklar, orgazm olmaksızın ayrıntılı şekilde sevişirler.

  11. ORAL SEKS DAHA ÇOK GENÇLER İÇİNDİR: YANLIŞ

  Janus Report of Sexual Behavior ve Kinsey Institute New Report on Sex’e göre çiftler 40 yaşlarında 20’li yaşlara oranla daha fazla oral seks yaparlar.

  12. CİNSEL BİRLEŞME HEDEFLENMESİ GEREKEN TEK DAVRANIŞ ÇEŞİDİDİR: YANLIŞ

  Batı kültüründe cinsel ilişki eşittir, cinsel birleşmedir. Hint kitabı Kama Sutra’da bir çok sevişme şekilleri önerilmiştir. Ön sevişmeler, erkek ve kadının birbirine cinsel zevk vermek için yaptıkları her türlü cinsel oynaşma cinsel birleşme kadar zevk verir. Orta yaşı geçmiş erkekler, tıpkı kadınların istedikleri gibi, uyarılmak için dokunulmayı, öpüşmeyi ve okşamayı isterler. Hatta bazen cinsel organın oral yolla veya elle uyarılması daha fazla zevk verir.

   

  CETAD  (Cinsel Eğitim Tedavi Araştırma Derneği)

  Uzm.Dr. Sevilay ZORLU

  Psikiyatrist &  Psikoterapist

  CETAD Antalya Bölge Temsilcisi

  www.antalyaterapipsikiyatri.com

  www.antalyacinselterapi.com

  Şirinyalı Mh. İsmet Gökşen Cad.

  1528 S. Şahbaz Apt. K:2 D:5

  Tel: 0 (242) 316 98 99

  facebook.com/antalyaterapipsikiyatri

  twitter.com/DrSevilayZorlu

   

 • YAŞLILIKTA CİNSELLİK: SIR DOLU SESSİZLİK YAŞ 70… İŞ BİTMİŞ...

  YAŞLILIKTA  CİNSELLİK: SIR DOLU SESSİZLİK

  YAŞ 70… İŞ BİTMİŞ DEĞİL!

  Dünya nüfusu her geçen gün yaşlanıyor. Ve, yaşlılıkta cinsellik, sırlarla dolu bir sessizliğe gömülü. Yaşlıların organik ve psikiyatrik hastalıkları pek çok araştırmaya konu olduğu halde, cinsel işlev bozuklukları üzerinde en az durulan konulardan birisi.

  Yaşlılar, gençlere oranla kendilerini daha az çekici buluyorlar ve cinsellikten zevk alma haklarının daha az olması gerektiğini düşünüyorlar. Yaş ilerledikçe ya cinselliği yaşamaktan vazgeçiliyor ya da iğrenç, çirkin ve yakışıksız bulunuyor. Oysa, cinsel açıdan doyumlu bir yaşlılık, bağımsızlık, özgüven duygularını yaşanmasını sağlıyor ve genç hissettiriyor.“Bu yaştan sonra mı…” demeyin. Yaşlanmak, cinselliği yaşamaya engel değil. Yeter ki yaş ilerledikçe fiziksel olarak nelerin değiştiğini bilin ve beklentileriniz gerçekçi olsun.Partneri olan erkeklerde cinsel birleşme sıklığı, 30-39 yaş arasında olanlarda haftada bir kez iken, 90-99 yaşları arasında olan erkeklerde sadece senede bir kez. Sertleşme yaşla belirgin olarak azalıyor. Ancak, yaşlılıkta cinsel aktivite sadece cinsel birleşme demek değil. Cinsel birleşmenin sayısı azalsa bile doyumlu bir cinsel yaşam mümkün. Yaşlıların, cinsellik konusunda yeterli bilgileri yok. Ve, cinselliği  konuşmaktan, cinselliği tartışmaktan rahatsız oluyorlar. Uzmanlar, iyi bir iletişim kurulduğunda yaşlıların konuşmaya hazır olduklarını gözlemliyorlar. Yaşlılar, toplumun genç üyelerine oranla daha az cinsel bilgiye sahip. Bu nedenle, cinsel eğitim sadece gençlere ve yetişkinlere değil, yaşlılara da verilmeli. Sağlıklı bir cinsel yaşam yaşlıların da hakkı.

  Yaşlılıkta cinselliği yaşayanlar…

  Duygusal yakınlığını koruyor

  Fiziksel zevki yaşıyor ve gereksinimleri doyuruyor

  Kendini genç hissediyor

  Toplumun yanlış kalıp düşüncelerine meydan okuyor

  Yeni bir cinsel kimlik oluşturabiliyor

  Bedenini fark ediyor ve beden değişikliklerine uyum sağlayabiliyor

  KİMLER YAŞLIDIR?

  Yaşlı, yakın zamana kadar cinselliğe karşı ilgisiz, fiziksel veya zihinsel hastalığı olması gereken, bağımlı ve pasif, ekonomik ve sosyal destek bekleyen bir birey olarak tanımlanırdı. Günümüzde yaşlılık, sosyal bilimcilerin, psikologların, biyologların, geriatristlerin ve geriatrik psikiyatristlerin araştırmaları ile yeni bir anlam kazanmaya başladı. 18. yy sonlarında ortalama yaşam süresi 35 idi. Bugünse 65 yaş yaşlılığın başlangıcı olarak tanımlanıyor. Uzmanlara göre, 65-75 yaş arasını erken yaşlılık, 75 ve üstünü ileri yaşlılık. 

   

  CETAD  (Cinsel Eğitim Tedavi Araştırma Derneği)

  Uzm.Dr. Sevilay ZORLU

  Psikiyatrist &  Psikoterapist

  CETAD Antalya Bölge Temsilcisi

  www.antalyaterapipsikiyatri.com

  www.antalyacinselterapi.com

  Şirinyalı Mh. İsmet Gökşen Cad.

  1528 S. Şahbaz Apt. K:2 D:5

  Tel: 0 (242) 316 98 99

  facebook.com/antalyaterapipsikiyatri

  twitter.com/DrSevilayZorlu

   

Bize Sorun
Adınız Soyadınız :
Yaş :
Şehir :
E-Posta :
Sorunuz :

Ziyaretci Defteri

İstatistik
Çevrimiçi :
12
Günlük :
67
Haftalık :
568
Aylık :
2162
Web Sitlerimiz: Antalya Terapi Psikiyatri | Antalya Cinsel Terapi | Neo Rezonans Antalya | Sevilay Zorlu
Copyright © 2013 Antalya Terapi Psikiyatri. Web Programlama - Maxantalya Her hakkı saklıdır.